Jesteś tutaj: Home

Franciszek I nowym ojcem Kościoła

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 14 marzec 2013 01:19

Kardynałowie obradujący w czasie konklawe wybrali na 266 papieża argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergogilo. Jest to pierwszy papież z ameryki południowej oraz pierwszy Jezuita na tronie piotrowym.

 

Jednymi z pierwszych słów jakie skierował nowy papież do milionów wiernych na Placu Świętego Piotra oraz setek milionów przed telewizorami na całym świecie, była modlitwa w intencji emerytowanego papieża Benedykta XVI.

 

Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę, abyście poprosili o błogosławieństwo dla swojego biskupa. Pomódlcie się za mnie – zwrócił się papież Franciszek I do wiernych, po czym na chwilę nastała cisza w Watykanie. Wcześniej papież poprosił – Módlmy się każdego dnia. Niech jeden modli się za drugiego.

 

W opinii obserwatorów papież w ten sposób chce budować postawę braterstwa wśród wiernych.

 

Kardynał Berogilo dał się poznać z powodu swojej skromności, jako ten który nie chciał zamieszkać w rezydencji biskupiej, jeżdżący z większą chęcią komunikacją publiczną i rowerem, niż limuzyną. Także odniesieni swojego pontyfikatu do św. Franciszka wskazuje prostotę i ewangeliczne świadectwo.

 

Kościół nie znajduje się obecnie w najlepszej sytuacji, stąd też pontyfikat Franciszka I będzie dość wymagajacy.