Jesteś tutaj: Home

Za smog możemy słono zapłacić

Napisane przez  Ł.R. / Rzeczpospolita Opublikowano w Regionalne niedziela, 25 luty 2018 07:44

Na zbyt wysokie stężenie niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10 w Polsce zwraca uwagę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co otwiera Komisji Europejskiej drogi do nałożenia na nasz kraj miliardowych kar finansowych.

 

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Polska w zakresie smogu narusza prawo Unii Europejskiej. Według Trybunału Polska w sposób ciągły przekracza w czterech strefach dopuszczalne dobowe stężenia pyłu PM10, zwiększone o margines tolerancji.

 

Orzeczeni dotyczy lat 2007-2013, skargę w sprawie odnotowywanych przekroczeń złożyła przed dwoma laty Komisja Europejska. W opinii Komisja Polska niezbyt wyraźnie przeciwdziała zjawisku smogu. KE oczekuje chociażby wprowadzenia przepisów ustanawiających wartości emisyjne dla paliw wykorzystywanych do ogrzewania. Trybunał odrzucił przy tym argumenty rządu w Warszawie, związane z trudnymi z aspektami społeczno-gospodarczymi, które uniemożliwiają szybszą walkę ze smogiem w Polsce.

 

W opinii dziennika ,,Rzeczpospolita” czwartkowy wyrok TSEU otwiera Komisji Europejskiej drogę do nałożenia na Polskę nawet 4 mld zł oraz dziennych grzywien za przekroczenia wskaźników.

 

Z  szacunków Administracji Domów Miejskich wynika, że tylko w miejskim zasobie mieszkaniowym około 10 tys. mieszkańców ogrzewa swoje domy trującymi atmosferę piecami.  Plany ADM zakładają wymianę źródeł ogrzewania w ciągu kilkunastu lat. Zważając na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości - dla Unii Europejskiej jest to za dużo. Poważny problem z piecami zanieczyszczającymi atmosferę ma natomiast przede wszystkim w naszym regionie Nakło nad Notecią.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: