Jesteś tutaj: Home

Bp Tyrawa: Niech Wielki Post pozwoli nam wrócić do tego zapału sprzed stu lat

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne wtorek, 13 luty 2018 19:52
Bp Tyrawa: Niech Wielki Post pozwoli nam wrócić do tego zapału sprzed stu lat Fot: Paweł Zielke

Środą Popielcową w Kościele Katolickim rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, który zakończy się w święta Wielkiej Nocy. Biskup Jan Tyrawa w liście do wiernych nawiązuje m.in. do przypadającego w Polsce jubileuszu – 100-lecia odzyskania niepodległości.

Obok Wspólnoty Kościoła nie można jednak pominąć także Wspólnoty Narodowej, a dzisiaj Wspólnota ta staje wobec nowych wyzwań w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Odzyskano ją po stu dwudziestu trzech latach zniewolenia. Odzyskano ją za cenę ogromnego wysiłku: ofiar, przelanej krwi, zsyłek na nieludzką ziemię, czasu spędzanego w więzieniach, utraconych majątków, rozbitych rodzin, podeptania ludzkiej godności – pisze bp. Jan Tyrawa - Owe sto lat, jakie upłynęły od tamtego czasu, nie były usłane różami. Wypełnione zostały dalszymi ofiarami dla zachowania niepodległości: wojną z bolszewicką Rosją, czasem niemieckiej okupacji, zmagania się z dwoma okupantami i okresem komunizmu. Wszystko to w jakiś sposób stanowi o naszej teraźniejszości i wolności, której wciąż się uczymy. Niestety jest także powodem różnego rodzaju podziałów, konfliktów, sporów… Niech Wielki Post pozwoli nam powrócić do tej – by tak rzec – „pierwszej miłości”, tego zapału i tych uczuć, nadziei i wytrwałości, które sto lat temu kierowały naszymi Rodakami odzyskującymi niepodległość. Niech ta setna rocznica odzyskania niepodległości stanie się okazją przezwyciężania własnych oporów i niemocy pojednania i przebaczenia. Niech okres Wielkiego Postu wyzwoli w nas modlitwę w tej intencji.

 

Biskup zachęca również do wzrastania duchowego w tym okresie - Przeżywając okres Wielkiego Postu, przygotowujemy się wobec tego do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Stąd ten czas wypełniony jest postem, jałmużną, nabożeństwami Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, rekolekcjami i Liturgią Wielkiego Tygodnia. Wszystko po to, byśmy dostrzegli znaczenie ofiary, cierpienia Jezusa, byśmy w Jego męce ujrzeli świadectwo Jego miłości do każdego z nas, ale także przyczynę, powód tej męki, jakim jest nasz grzech. Oto prawdziwy sens Wielkiego Postu. W takim właśnie duchu czyńmy rachunek sumienia. Tak przeżywajmy Sakrament pokuty. Tylko wówczas będziemy mogli przeżywać w pełni radosne Święta Zmartwychwstania jako święta zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, zwycięstwa, które jest nam dane w Jezusie Chrystusie naszym Zbawicielu.

 

W słowie skierowanym na Wielki Post bp. Tyrawa zapowiada przybycie do naszego regionu jesienią kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który będzie peregrynował po parafiach.

 

List, którego fragmenty publikujemy, został odczytany w niedzielę w parafiach należących do Diecezji Bydgoskiej.