Jesteś tutaj: Home

Janas: To może być koniec rządów PiS-u

Napisane przez  Dziennik Narodowy Opublikowano w Regionalne czwartek, 01 luty 2018 19:22

Dość niespodziewanie zareagowali izraelscy politycy na nowelizację ustawy o IPN, w tej sprawie głos zabrał już nawet Kongres Stanów Zjednoczonych. Zdaniem prof. Adama Wielomskiego: „Chyba jesteśmy świadkami końca rządów PiS-u”. Zdaniem mecenasa Jacka Janasa mogą być to słowa prorocze.

Szybko zmieniająca się o kilku dni sytuacja polityczna w Polsce jest konsekwencją burzy ,wywołanej niefortunnym uchwaleniem przez Sejm ustawy zmieniającej ustawę o IPN. Zaproponowane zmiany wywołały silny sprzeciw Państwa Izrael. Niewątpliwie mandat partii rządzącej wynika z silnego poparcia tej części elektoratu, dla której kwestie patriotyczne mają elementarne znaczenie, w kontekście dokonywania wyboru w systemie demokratycznym. Konsekwencją reakcji przedstawicieli państwa Izrael jest głębokie poruszenie wśród elektoratu popierającego partię rządzącą. Stanowi to oczywisty dysonans z polityką prowadzoną przez PiS, w kontekście oparcia o ścisłe partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi, jako gwarancji stabilności pozycji Polski w regionie – pisze na łamach Dziennika Narodowego mec. Jacek Janas.

 

W jego opinii rząd PiS-u może znaleźć się jednak w sytuacji między młotem a kowadłem, z powodu dużych emocji jakie polsko-izraelski konflikt wywołuje w Stanach Zjednoczonych - Analiza stanowiska Departamentu Stanu prowadzi do wniosków, że zastrzeżenia państwa Izrael mają pełne poparcie polityczne USA. Stanowisko rządu USA ponadto zawiera ultimatum skierowane w kierunku rządu Polskiego, obarczone sankcją zmiany kierunku polityki Stanów Zjednoczonych w postaci rewizji zasad współpracy i partnerstwa. Zagrożenie tak poważnymi sankcjami, dziwi tym bardziej, że sprawa dotyczy (abstrahując od faktycznej zasadności postanowionego zarzutu), kwestii dość błahej, a mianowicie ograniczonego do pojedynczej sfery, ewentualnego naruszenia zasady wolności słowa. Warto tutaj przypomnieć, że odpowiedź władz USA nie była obarczona tak dotkliwymi konsekwencjami, gdy rok wcześniej rząd Stanów Zjednoczonych wypowiadał się w kwestii o zdecydowanie większym ciężarze gatunkowym, jakim był zarzut o naruszenie zasad demokracji i praworządności. Niepokojącym jest fakt, że rząd Polski został postawiony w trudnej sytuacji. Kontynuowanie obecnej polityki nie jest możliwe bez wsparcia politycznego USA w dotychczasowym zakresie. Brak zaś reakcji na oczywisty przejaw naruszenia suwerenności Polski oraz, co było chyba celem uchwalenia przedmiotowej nowelizacji ustawy o IPN, odstąpienie polityki ochrony prawdy historycznej będzie powodować stopniowy odpływ elektoratu patriotycznego popierającego partię rządzącą.

 

Jacek Janas jest prezesem Stowarzyszenia Brzozowski Ruch Konserwatywny oraz członkiem zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Rolników ,,Swojak”.

 

Źródło: DziennikNarodowy.pl