Jesteś tutaj: Home

Grono samorządowców przeciwko mowie nienawiści

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 22 styczeń 2018 22:39

W 155 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyło się podpisanie Bydgoskiej deklaracji przeciwko mowie nienawiści. Jak wyjaśniał współinicjator idei poseł Łukasz Schreiber, podczas tego powstania Polacy podzieleni na różne stronnictwa, potrafili się zjednoczyć w walce o niepodległość.

- Uważamy, że temperatura debaty publicznej często jest zbyt wysoka i prosimy osoby biorące udział w życiu publicznym, o podpisanie tej deklaracji, po to żebyśmy ją wzajemnie wobec siebie stosowali – mówił europoseł Kosma Złotowski, drugi z inicjatorów Deklaracji.

 

Zawarto w niej cztery punkty dotyczące kultury publicznej:

1.Wzajemny szacunek, czyli nie dla wyzwisk, dla poniżania, tak dla godności osobistej

2.Prawda i fakty, czyli nie dla kłamstwa i manipulacji

3.Poszanowanie życia prywatnego
4.Dystans wobec emocji, czyli zdecydowane piętnowanie wszelkich przejawów nienawiści i agresji w przestrzeni publicznej.

 

- O tyle jest to ważna deklaracja, aby każdy kto ją podpisze zechciał odnosić do samego siebie, do swojej działalności, do swojego postępowania. My nie bierzemy na siebie roli cenzorów – wyjaśniał poseł Łukasz Schreiber.

 

Na apel parlamentarzystów odpowiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz wielu samorządowców, których można uznać jako niezależnych. Wśród nich znalazły się jednak osoby, które wywodzą się politycznie z lewicy. Takim samorządowcem jest burmistrz Nakła Sławomir Napierała, który jak przyznał, dotkliwie doświadczył do czego może doprowadzić hejt internetowy – Przyjmuje wszystkie ciosy dopóki nie dotyczą rodziny. To co dzisiaj podpisujemy dotyczy mnie bardzo osobiście, bowiem internetowe hejty dotyczyły moich córek i mojej żony.

 

Pod deklaracją podpisali się m.in. burmistrzowie: Żnina, Mogilna, Więcborka, wójt Nowej Wsi Wielkiej oraz Sadek, czy starosta tucholski. Znalazło się również wielu radnych z różnego rodzaju szczebli samorządowych. Pełna lista zostanie opublikowana za kilka dni.

 

-Bardzo się cieszę, że to dzisiejsze podpisanie tak świetnego aktu, świadczącego o człowieczeństwo, jest dzisiejsza data. 22 stycznia – 155 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. Wpisujemy się w to co mówił nasz wielki rodak Jana Paweł II – najważniejsze być człowiekiem i to dobrym człowiekiem – mówił Wojciech Oskwarek, wójt Nowej Wsi Wielkiej.

 

Europoseł Złotowski zaapelował również do przedstawicieli mediów o poparcie tej deklaracji, bowiem mają one duży wpływ na temperature debaty publicznej.  Na chwilę obecną na ten apel odpowiedzieli: Anna Raczyńska (TVP Bydgoszcz) oraz Łukasz Religa (Portal Kujawski).