Jesteś tutaj: Home

Szereg poprawek budżetowych złożył również senator Kobiak

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 18 styczeń 2018 14:15

Wczoraj informowaliśmy o wnioskach do budżetu państwa na rok 2018, które podczas sesji plenarnej Senatu wygłosił senator Mieczysław Augustyn z okręgu pilskiego – wnioskował on o modernizację szlaku kolejowego Bydgoszcz – Piła – Krzyż oraz budowę drogi S-10. Pisemne wnioski skierował również bydgoski senator Andrzej Kobiak.

 

Jego wnioski pokrywają się z tymi, o które zabiegali bydgoscy posłowie Platformy Obywatelskiej – przekazania 2 mld zł na budowę drogi ekspresowej S-10; 40 mln zł na budowę obwodnicy Białych Błot; 80 mln zł na rozbudowę Opery Nova; 50 mln zł na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej; 25 mln zł na budowę hali lekkoatletycznej na Zawiszy; 30 mln zł na budowę hali sportowej dla Collegium Medicum; przekazania 200 mln zł na rzecz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy; przekazania 12 mln zł na rzecz Portu Lotniczego Bydgoszcz; 22 mln zł na rewitalizację drogi wodnej E-70. Senator Kobiak chce również przeznaczenia 22 mln zł na rekultywacje zdegradowanych przez zakłady chemiczne Zachem terenów na terenie Miasta Bydgoszczy.

 

Część poprawek – dotyczących obwodnicy Białych Błot oraz rozbudowy Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej - wydawałaby się jednak trudna do zrealizowania. W przypadku Białych Błot na chwilę obecną nie ma nawet koncepcji przebiegu obwodnicy – ma zostać ona opracowana dopiero do końca 2019 roku, w przypadku Opery nie ma porozumienia pomiędzy Samorządem Województwa i Miastem Bydgoszczą, zaś w temacie Filharmonii Pomorskiej przynajmniej kilka tygodni poczekamy na opracowanie niezbędnego dla tej inwestycji planu miejscowego.

 

Posłowie PiS-u uważają, że podnoszenie tematu drogi S-10 jest populizmem, bowiem nie ma fizycznej możliwości wykonania prac za 2 mld zł w roku bieżącym. Według posła Pawła Olszewskiego z PO, główną motywacją dla tej poprawki jest to, iż na drogę S-10 nie ma zabezpieczonych funduszy, stąd też próba uzyskania funduszy w ramach poprawek budżetowych.

 

Poprawki zostaną poddane pod głosowanie na bieżącym posiedzeniu Senatu RP – może to nastąpić jeszcze dzisiaj albo jutro. Jeżeli Senat jakieś poprawki uwzględni, wówczas nad budżetem ponownie będzie musiał się pochylić Sejm RP.

 

Więcej o poprawkach senatora Augustyna piszemyDwie poprawki senatora z Piły dotyczące naszego regionu

 

Okręg obejmujący Bydgoszcz oraz powiaty: bydgoski, tucholski oraz świecki reprezentuje w senacie Andrzej Kobiak. Z kolei reprezentantem powiatów: inowrocławskiego, żnińskiego mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego jest Jan Rulewski.