Jesteś tutaj: Home

Cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 16 styczeń 2018 19:57

We wtorek w Bydgoszczy gościł wiceminister finansów Paweł Gruza, który spotkał się w Urzędzie Wojewódzkim z przedsiębiorcami. Głównym celem jego wizyty była rozmowa z przedstawicielami biznesu na temat przygotowywanych przez rząd reform.

- Chciałbym szczególnie podziękować za współpracę posłowi Łukaszowi Schreiberowi z Komisji Finansów Publicznych. Jest to tak, że odrabiamy dwa lata zaniechać w resorcie finansów – mówił wiceminister Paweł Gruza – Można powiedzieć, że przez ostatnie 8 lat nasz system podatkowy był jakby rozmontowywany.

 

W opinii wiceministra Gruzy, przygotowywane przez rząd reformy poskutkują korzyściami dla małego i średniego biznesu, a także poprawą konkurencyjności – Wprowadzimy od lutego obowiązek składania comiesięcznego JPK (od redakcji: jednolity plik kontrolny). To będzie nowy obowiązek administracyjny, ale on nam się wszystkim opłaci. Dzięki temu wyeliminujemy patologie, które naruszają wolną konkurencję.

 

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów miał na myśli oszustwa z podatkiem VAT. Zapowiedział on m.in. zwiększenie maksymalnej jednorazowej amortyzacji na nowoczesną maszynę do 100 tys. zł na czym dużo zyskają mali i średni przedsiębiorcy – Cała Polska będzie specjalną strefą ekonomiczną. Te przywileje podatkowe z których korzystali duzi przedsiębiorcy, teraz będą w zasięgu każdego przedsiębiorcy – zapowiedział – Innowacyjność zawsze wiąże się z ryzykiem. Państwo chce w tym ryzyku uczestniczyć – dodał minister Gruza, zapowiadając kolejne ulgi dla firm chcących stawiać na innowacje.

 

Po konferencji prasowej wiceminister spotkał się z przedsiębiorcami z regionu – To spotkanie jest ważne, bo pomimo tego, że wejdzie wiele ustaw ułatwiających życie przedsiębiorców, dojdą również nowe obowiązki, dlatego taki dialog jest potrzebny – ocenił obecny na konferencji prasowej poseł Łukasz Schreiber.

 

- Moim zadaniem jest jeżdżenie po kraju i spotykanie się z przedsiębiorcami. Bydgoszcz jest kolejnym miejsce, mam nadzieję, że będzie to żywy dialog z przedsiębiorcami, bo będziemy analizowali uwzględnienie uwag w reformach - dodał wiceminister.