Jesteś tutaj: Home

,,Wielki Kryzys w powiecie sępoleńskim”

Napisane przez  Redakcja / www.e-krajna.pl Opublikowano w Regionalne niedziela, 10 marzec 2013 12:50

Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Krajeńskim Marek Tymecki przedstawił na sesji Rady Powiatu dość mało optymistyczną analizę sytuacji ekonomicznej i społecznej w powiecie.

Wielki kryzys wybuchł w 29 roku na Wall Street, tak naprawdę, troszkę wcześniej. Wiecie państwo, że w ekstremalnym okresie wielkiego kryzysu, który objął wszystkie państwa świata oprócz ZSRR, tak twierdzą przynajmniej twarde dane historyczne - inna gospodarka. W czasie wielkiego kryzysu, w najgorszym momencie, poziom bezrobocia wyniósł 33 procent. Ja obserwowałem na tych tabelkach, że w powiecie sępoleńskim bezrobocie wahało się na poziomie 26, 25, 24 procent. Otóż twierdzę, że na terenie powiatu sępoleńskiego jest wielki kryzys. Bo jeżeli cały świat odnotował to jako największe ekonomiczne wydarzenie, jakie miało miejsce w XX wieku, którego skutki były odczuwalne przez 4 lata w USA, w Polsce do roku 35, do słynnego Planu Kwiatkowskiego i Centralnego Okręgu Przemysłowego, to ja twierdzę, że Polska żyje w permanentnym kryzysie.

Największym problemem, który dzisiaj przeżywam jest to, że państwo, wysoka rada, my, ludzie odpowiedzialni za przyszłość naszej gminy, bo ja się czuję odpowiedzialny, w każdym słowie, każdym czynie, każdego dnia, mamy tak niewiele do powiedzenia. Kolega Grzegorz Dudek, jako nowy radny, kiedy tutaj pierwsze tygodnie pracował, zgłosił mądry postulat, ja rozumiem, to jest przecież energia, która tryska z młodego człowieka, co my możemy zrobić dla tej małej ojczyzny. Panie Burmistrzu, otóż, niewiele możemy zrobić. I dlatego, przeżywam to dosyć mocno, bo moje dzieci, moja córka, chyba nigdy nie wróci do ojczyzny, bo nie ma po co wrócić. I to jest dramat wielu polskich rodzin, również mój osobisty. Strasznie to przeżywam. I to tyle. To nie jest pytanie.

A Powiatowe Urzędy Pracy, ja przepraszam panie dyrektorze, w dobrze działającej gospodarce ich by po prostu nie było albo prawie nie było. Polityka Nowego Ładu Gospodarczego, stworzona przez Franklina Delano Roosevelta zakładała, że 4-5 procentowy poziom bezrobocia jest zdrowy dla gospodarki, ale nie 26-25 procentowy. I to tyle. Ja myślę, wysoka rado, że tego rodzaju informacja powinna dotrzeć, masowo powinna płynąć od rad gmin całej Polski do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, żeby zająć się w trybie natychmiastowym tym problemem. To jest najważniejsza rzecz -  mówił dyrektor Marek Tymecki.

 

Źródło: www.e-krajna.pl

 

Bezrobocie w powiecie sępoleńskim (na 31 stycznia) wynosi 26%, jest to najwyższy wskaźnik w zachodniej części województwa. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w powiecie nakielskim – 25,2%. Niestety analitycy Bankowie przewidują, że kujawsko-pomorskie znajduje się na liście województw, które czeka najsilniejsza recesja w Polsce.