Jesteś tutaj: Home

Toruński szpital i drogi priorytetem na rok 2018

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 16 grudzień 2017 23:31

Jutro (poniedziałek, 18 grudnia) Sejmik Województwa uchwali budżet na rok 2018. Bydgoscy radni twierdzą, że jest to budżet wyborczy marszałka Piotra Całbeckiego, zadowoleni z tych zapisów będą jednak głównie wyborcy z Torunia. W okręgu wyborczym marszałka Całbeckiego prowadzona jest rozbudowa szpitala.

 

Wydatki w 2018 roku wynieść mają 984 mln zł, z czego wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne planowane są na poziomie 383 mln zł. Co jednak trzeba zaznaczyć ponad połowa tej kwoty będzie pochodzić z dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W naszym województwie sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, bowiem największe inwestycje w przyszłym roku będzie wykonywać spółka celowa - Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczn

 

Największą inwestycją samorządu województwa będzie w przyszłym roku kontynuacja budowy nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu – wynika z założeń budżetu 2018 – tak projekt budżetu opisuje oficjalna strona internetowa Urzędu Marszałkowskiego.

 

Na rozwój szpitali w 2018 roku wydatkowane ma być prawie 2,4 mln zł w ramach wydatków majątkowych budżetu województwa. Główny ciężar realizacji inwestycji medycznych odbywa się jednak w oparciu o spółkę podległą województwo – Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Szczegółów prowadzonej przez tą spółkę polityki finansowej nie udostępnia się jednak nawet radnym.

 

Co jednak wiemy? Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, według komunikatów prasowych Urzędu Marszałkowskiego, ma w przyszłym roku osiągnąć półmetek, zaś wartość całej inwestycji szacuje się oficjalnie na 523 mln zł. Możemy zatem zgadywać czy w przyszłym roku na toruński szpital wydane będzie kilkadziesiąt czy nawet kilkaset milionów złotych. Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne realizują inwestycje głównie z zaciąganych zobowiązań finansowych, które Województwo Kujawsko-Pomorskie będzie musiało spłacić w przyszłości.

 

W budżecie na rok 2018 zapisano poręczenie 36,2 mln zł na poczet kredytów zaciągniętych w przeszłości przez Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Dodatkowo spółkę tę budżet województwa wesprze kwotą 5 mln zł – 1,5 mln w ramach podwyższenia kapitału spółki oraz 3,5 mln zł w ramach dokapitalizowania.

 

Dość niemrawo wypadają przy możliwych kwotach, jakie przeznaczone mogą być na toruński szpital, zapisy budżetu dotyczące bezpośrednio Bydgoszczy. Planuje się w tym mieście m.in. dołożyć 350 tys. zł (bydgoscy radni wnioskowali o 1,5 mln zł) na opracowanie koncepcji czwartego kręgu Opery Nova oraz 50 tys. na dokumentacje związaną z rozbudową Filharmonii Pomorskiej. W budżecie nie ma również zapisów dotyczących budowy ronda przy drodze wojewódzkiej nr 223 (wydłużenie Szubińskiej), choć taki plan inwestycyjny ma na rok 2018 Zarząd Dróg Wojewódzkich.

 

Drogi wojewódzkie

Największą pozycją w wydatkach majątkowych województwa jest modernizacja dróg wojewódzkich na co przewidziano 279 zł. Jednak 231 mln zł pochodzić będzie bezpośrednio z Unii Europejskiej. Drogi jakie mogą być realizowane w roku 2018: nr 241 Tuchola – Rogoźno, 255 Pakość – Strzelno, 269 Szczerkowo – Kowal, 270 Brześć Kujawski – Izbica Kujawska, 266 Ciechocinek – Służewo – Radziejów – Sompolno, 534 Grudziądz – Wąbrzeźno – Rypin, 263 Rypin – Mława, 254 Brzoza – Wylatowo oraz utworzenie przeprawy promowej na wysokości Solca Kujawskiego. Przy założeniu, że inwestycje będą realizowane zgodnie z harmonogramem i obędzie się bez większych przesunięć.

 

Na inwestycje kolejowe na rok 2018 zaplanowano zaledwie 95 tys. zł. Pieniądze te zatem wystarczą jedynie na prace dokumentacyjne i to realizowane w małym zakresie.