Jesteś tutaj: Home

30 tysięcy mieszkańców daje jednego posła więcej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 07 marzec 2013 15:58

W Polsce mamy 460 posłów. Statystycznie jeden poseł przypada na 66 tysięcy wyborców. W okręgu bydgoskim ta statystyka wynosi 67 tysięcy, a w sąsiednim okręgu toruńskim na 64 tysiące mieszkańców.

 

W kujawsko-pomorskim wyborcy wybierają 25 posłów. W okręgu toruńskim 13, a bydgoskim 12. Liczba posłów w poszczególnych okręgach zależna jest zaludnienia i liczby wyborców.

 

W okręgu toruńskim według GUS mamy ponad 1 milion 67 tysięcy mieszkańców oraz ponad 841 tysięcy wyborców (dane PKW z wyborów parlamentarnych w roku 2011). W przypadku okręgu bydgoskiego jest to ponad 1 milion 30 tysiące mieszkańców, a ponad 812 tysięcy wyborców. Różnica pomiędzy okręgami wynosi zatem około 30 tysięcy mieszkańców i wyborców, wystarcza jednak to, aby w okręgu był jeden parlamentarzysta więcej.

 

Warto zauważyć, że w okręgu bydgoskim funkcjonuje 9 powiatów (w tym jeden grodzki – Bydgoszcz), zaś w toruńskim 14 (w tym trzy grodzkie – Toruń, Włocławek i Grudziądz). Dla przykładu powiat wąbrzeski w okręgu toruńskim, liczy tylko 35 tysięcy mieszkańców, czyli radykalnie poniżej kryterium racjonalności profesora Kuleszy (minimum 50 tysięcy mieszkańców).

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP