Jesteś tutaj: Home

PiS wycofuje się z budzących kontrowersje zmian w ordynacji. Czy to dobrze dla Bydgoszczy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 13 grudzień 2017 13:29
Urząd Marszałkowski w Toruniu Urząd Marszałkowski w Toruniu

W trakcie prac komisji nadzwyczajnej przygotowującej zmiany ustaw o ordynacji wyborczej i funkcjonowaniu samorządów przedstawiciele większości rządzącej, postanowili odejść od części budzących duże kontrowersje wśród opozycji zapisów. Wycofano się chociażby z tego, aby to komisarze wyborczy ustalali granice okręgów w wyborach.

 

Autorzy poselskiego projektu ustawy początkowo chcieli, aby okręgi wyborcze mogły liczyć nawet 3 mandaty (obecnie mamy minimum 5), natomiast zmian w granicach okręgów mieli dokonywać komisarze wyborczy, a nie samorządowcy. Z tego zamiaru zrezygnowano. Co to dla nas oznacza? Za kilka tygodni komisarz wyborczy stwierdzi, iż liczba mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego spadła poniżej 2 mln, a co za tym idzie będziemy jesienią wybierać nie 33 radnych, ale tylko 30.

 

Gdyby dokonać podziału mandatów według obecnych okręgów, to po 1 mandacie straciłyby tylko trzy okręgi znajdujące się po wschodniej stronie Wisły (grudziądzki, toruński i włocławski). Pojawia się jednak pewien problem ,bowiem obecna ustawa wymaga przynajmniej 5 mandatów w okręgu – z racji rezygnacji z tych zmian ze strony PiS-u, taki stan prawny raczej się utrzyma – okręg grudziądzki matematycznie miałby tylko 4 radnych, zatem konieczne będą zmiany w granicach okręgów, być może dojdzie nawet do większej rewolucji i nowego podziału na okręgi. O nowym podziale zdecyduje za kilka tygodni Sejmik Województwa w oparciu o propozycję jaką zaproponuje radnym marszałek Piotr Całbecki. Jak pokazuje praktyka i zmian liczbie mandatów sprzed 4 lat, można podejrzewać, że będą oni dążyć głównie do wzmocnienia wschodniej części województwa.

 

Przeciwko zmianom w ordynacji protestowało wiele samorządów, w tym Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz głosami koalicji PO – SLD Lewica Razem Rada Miasta Bydgoszczy.

 

Mały kompromis w JOW

Nie będzie również całkowitej likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych w mniejszych gminach. Będą one nadal funkcjonować w gminach do 10 tys. mieszkańców.