Jesteś tutaj: Home

Dymisja wojewody Mikołaja Bogdanowicza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 08 grudzień 2017 20:54

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz podał się do dymisji, tak samo uczynił jego zastępca Józef Ramlau. Decyzja ta wynika z ustawy o Radzie Ministrów, która w przypadku złożenia dymisji przez premiera rządu, w artykule 38 nakazuje również złożenie dymisji przez wszystkich wojewodów.

 

O tym czy dymisje zostaną przyjęte zdecyduje nowy premier – na to stanowisko został desygnowany minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Podobna sytuacja miała miejsce w 2014 roku, gdy po dymisji premiera Donalda Tuska również wszyscy wojewodowie złożyli dymisję, w tym Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, w praktyce nowa premier większości dymisji nie przyjęła. Jak będzie tym razem? Los Bogdanowicza i Ramlau leży teraz w rękach premiera Morawieckiego. Do czasu podjęcia decyzji przez nowego premiera, obaj będą nadal pełnić swoje funkcje.

 

Praca wojewody Bogdanowicza w rządzie była oceniana raczej dobrze. Można natomiast odnieść wrażenie, że w ostatnim czasie zmalała nieco pozycja polityczna wojewody w regionie – związany z Bogdanowiczem, jego doradca Jacek Tarczewski, nie wszedł podczas poniedziałkowych wyborów do Zarządu Miejskiego PiS w Inowrocławiu.