Jesteś tutaj: Home

Emisja zanieczyszczeń powietrza szczególnie uciążliwych spadła o jedną czwartą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 02 grudzień 2017 13:12
Emisja pyłów szczególnie uciążliwych Emisja pyłów szczególnie uciążliwych Graf. GUS

W roku 2016 medialnie dość głośno zrobiło się o zjawisku smogu. Wywołało to większe zainteresowanie problemem zanieczyszczenia powietrza w dyskusji publicznej, co powinno oczywiście cieszyć. Okazuje się jednak, iż rok 2016 w porównaniu do wcześniejszego był o blisko 25% czystszy od poprzedniego jeżeli chodzi o emisję do atmosfery szczególnie niebezpiecznych pyłów.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w roku 2016 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonowało 97 zakładów emitujących do atmosfery szczególnie uciążliwe zanieczyszczenia. GUS nie podaje jednak w swoim opracowaniu dokładnie o które zakłady chodzi. Odnotowano do roku 2015 wzrost takich emiterów o 5, ale jak się okazuje spadła dość znacząco emisja pyłów o 24,7%. W roku 2016 wyemitowano około 2 tys. ton zanieczyszczeń pyłowych (co stanowi 5,1% emisji krajowej). Największe zanieczyszczenia pyłowe wyemitowano we Włocławku – 26,4% ogólnowojewódzkiej emisji, na kolejnych miejscach znalazły się powiaty: inowrocławski, świecki i żniński.

 

Rok 2016 przyniósł natomiast wzrost emisji gazów (bez dwutlenku węgla) – według GUS wyemitowano ok. 53 tys. ton (3,7% ogólnopolskich zanieczyszczeń), co daje wzrost o 3,1% w stosunku do roku 2015. Największa koncentracja wystąpiła w powiecie inowrocławskim (aż 40,4%), dalej znalazł się Włocławek, na trzecim miejscu zaś Bydgoszcz (9,1%). Oznacza to, że w powiecie inowrocławskim emitowane jest czterokrotnie więcej gazów niż w Bydgoszczy. Jak wiemy w powiecie inowrocławskim działa kilka zakładów z grupy Ciech.

 

Pamiętać trzeba, iż zanieczyszczenia przemysłowe są tylko jedną składową powstawania smogu. Duży udział mają przede wszystkim zanieczyszczenia pochodzące z domowych pieców. Jednym z najbardziej zanieczyszczonych i narażonych na zjawisko smogu miast regionu jest Nakło nad Notecią, gdzie zanieczyszczania przemysłowe są stosunkowo małe.