Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-Pomorskie czeka recesja

Napisał  Opublikowano w Regionalne środa, 27 luty 2013 21:16

Portal ekonomiczny Forsal, opierając się na przypuszczeniach analityków bankowych ocenia, że cztery polskie województwa mogą odczuć najsilniej recesję – kujawsko-pomroskie, świętokrzyskie, lubuskie i opolskie.

 

W woj. kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, lubelskim i opolskim, które należą do najsłabszych regionów naszego kraju, nie było w ostatnich latach dużych inwestycji, które mogłyby zwiększyć na przykład ich możliwości produkcyjne. Nie ma więc tam firm, które napędzałyby gospodarkę – powiedział dla portalu Forsal.pl Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank.

 

Analitycy oceniają, że w tych województwach możemy się spodziewać ujemnego wzrostu gospodarczego.

 

Skutki trudnej sytuacji gospodarczej widzimy po rosnącym w dość szybkim tempie bezrobociu. W Bydgoszczy, gdzie było ono najniższe w całym województwie, pod koniec stycznia zanotowano 9%. Zwolnienia w kolejnych firmach sprawiają, że ta tendencja się raczej nie odwróci. W przypadku powiatu bydgoskiego jest to już 14,4%, czyli więcej niż średnia krajowa. Najgorzej sytuacja wygląda jednak w powiecie Włocławskim i Grudziądzkim, gdzie bezrobocie przekroczyło 29%. Nie wiele lepiej jest w powiecie sępoleńskim 26% i nakielskim (powyżej 25%).

 

 

Średnie bezrobocie w wojóewództwie wynosi 18,9%, gorzej jest tylko w Warmińsko-Mazurskim i Zachodnio-Pomorskim.