Jesteś tutaj: Home

IPN stworzył spot mający promować polską historię

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 16 wrzesień 2017 08:30

,,Niezwyciężeni” to tytuł polskiej wersji filmu animowanego, który można obejrzeć m.in. na YouTube. Powstał on na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej i przedstawia polską historię od 1939 roku do 1989 roku.

 

Cytatem przewodnim są słowa gen. Witolda Urbanowicza, dowódcy dywizjonu 303 - ,,My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy”

 

 

Spot przedstawia na początku agresję na Polskę z dwóch stron, III Rzeszy Niemieckiej od zachodu i Związku Radzieckiego z wschodu. Następnie jest mowa o niehumanitarnym traktowaniu polskich cywilów przez obu okupantów. Jest również mowa o Katyniu i polskim państwem podziemnym. Film opisuje walkę Polaków na różnych frontach II wojny światowej na zachodzie kontynentu: w tym zdobycie Monte Cassino oraz udział w Bitwie o Anglię. Pojawia się też wzmianka o rozszyfrowaniu przez Polaków Enigmy oraz ratowaniu Żydów przez Polaków z narażeniem życia, o zbudowaniu w obozie koncentracyjnym Auchswitz ruchu oporu.. W dalszej części mowa jest o pozostawieniu Polski na pastwę sowietów w Jałcie i pokonaniu Związku Sowieckiego przez polskich robotników, co w kontekście tego spotu kończy dla Polaków wojnę.

 

W wersji angielskiej tytuł dzieła to ,,The Unconquered”, z angielskim lektorem. Celem sportu jest bowiem przede wszystkim promowanie polskiej historii za granicą.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?