Jesteś tutaj: Home

Według marszałka straty po nawałnicach to 1,5 mld zł. Wojewoda: Skąd te dane?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 15 wrzesień 2017 00:39

Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego pojawiła się informacja, że straty spowodowane nawałnicami, które przeszły przez nasze województwo w nocy z 11 na 12 sierpnia przekraczają 1,5 mld zł. Ta kwota zapewne podawana była również w spotkaniu z unijnym przedstawicielem Christopherem Toddem, z którym marszałek Piotr Całbecki spotkał się na terenach dotkniętych skutkami żywiołu.

Szacunki te zadziwiły wojewodę Mikołaja Bogdanowicza, który skierował do marszałka Piotra Całbeckiego list z prośbą o przedstawienie wyliczeń. Wojewoda wskazuje, że proces szacowania zniszczeń prowadzony jest już od czterech tygodni i cały czas się nie zakończył. Szacowane są cały czas uszkodzenia budynków. Wojewoda wskazuje zaś, że trwają również prace nad oszacowaniem strat w rolnictwie.

 

Dopiero po uzyskaniu dokładnych szacunków będzie można wystąpić o pomoc z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Kilka dni temu goszczący w województwie pomorskim Grzegorz Schetyna atakował rząd, że nie wystąpił jeszcze o te fundusze.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie