Jesteś tutaj: Home

Dzisiaj podpisano umowę na dofinansowanie budowy drogi S-5 ze środków Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 11 wrzesień 2017 16:25
Dzisiaj podpisano umowę na dofinansowanie budowy drogi S-5 ze środków Unii Europejskiej Fot. B.Kosiński / MR

- Wierzę, że z tymi inwestycjami robimy milowy krok – mówił dzisiaj w Centrum Unijnych Projektów Transportowych wicepremier Mateusz Morawiecki, w trakcie uroczystości podpisania umów na dofinansowanie 180 km nowych dróg ze środków Unii Europejskiej. Nas najbardziej interesuje w tym momencie odcinek drogi ekspresowej S-5 z Bydgoszczy do Mielna.

 

- Chcemy żeby cała Polska była wielką strefą ekonomiczną, wielką strefą inwestycyjną, ale po to potrzebujemy tych arterii komunikacyjnych w różnych zakątkach kraju. To jest ta spójna strategia o której mówimy w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju. Wierzę, że z tymi inwestycjami robimy milowy krok – wyjaśniał wicepremier Mateusz Morawiecki.

 

Do wspomnianych 180 km nowych dróg Unia Europejska dołoży 5 mld zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Podpisane dofinansowanie obejmuje liczący 54,1 km odcinek drogi ekspresowej S-5, dokładnie od węzła Białe Błota, z całą obwodnicą północno-zachodnią Bydgoszczy, do Mielna pod Żninem, gdzie rozpoczyna się wielkopolski odcinek ,,ekspresówki". Wartość tego zadania to 1,37 mld zł, z tego 716,3 mln zł dołoży Unia Europejska.

 

- Trasy objęte dofinansowaniem są już na etapie prac budowlanych, po zrealizowanych wcześniej optymalizacjach i projektach przez wykonawców. W najbliższych dwóch, trzech latach oddamy większość z nich do użytku. Nowe, ekspresowe połączenia podniosą poziom bezpieczeństwa i komfortu podróży oraz płynności transportu w Polsce. Co ważne, przyczynią się również do jeszcze szybszego rozwoju gospodarki naszego państwa – podkreśla Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, Krzysztof Kondraciuk.