Jesteś tutaj: Home

Około 3/4 strat w wyniku nawałnicy ma miejsce na terenie województwa kujawsko-pomorskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 25 sierpień 2017 16:36

Firmy z regionu zamierzają zaangażować się w niesienie pomocy poszkodowanym w wyniku huraganu, który przeszedł przez trzy województwa w nocy z 11 na 12 sierpnia. Pomoc od samego początku niesie również Caritas.

 

- Przejście tej nawałnicy spowodowało w kujawsko-pomorskim straty, które jak szacujemy wyniosły około 70-75% ogólnych strat w skali Polski – wyjaśniał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz – Szacujemy, że w naszym województwie uszkodzonych będzie 7 tys.

 

Jak wyjaśniał wojewoda, skala zniszczonych obiektów powiększa się na etapie przeprowadzania dokładnych szacunków przez inspektorów budowlanych.

 

- Ogromną rolę w tej pierwszej pomocy odegrał Kościół – zaznaczył wojewoda. Miał ona na myśli przede wszystkim Caritas – W pierwszych godzinach po nawałnicach uruchomiliśmy doraźny SMS – podsumowywał ks. Wojciech Przybyła - Jest wiele solidarności ludzkiej i wiele dobra, za które chciałbym wszystkim, w imieniu poszkodowanych, podziękować. Caritas w ostatnim czasie otrzymał z koncertu charytatywnego zorganizowanego przez Telewizję Polską 100 tys. zł.

 

Pomoc zadeklarowała dzisiaj również Krajowa Spółka Cukrowa, która planuje przekazać bezpłatnie ponad 30 ton swoich produktów. Obok słodyczy będzie to też mąka, kasza, soki i różnego rodzaju przeciery warzywne. Firmy zbrojeniowe z Bydgoszczy: Nitro-Chem, Belma oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze na dniach wyślą kilkadziesiąt samochodów z darami dla poszkodowanych. Prezes Nitro-Chem Krzysztof Kozłowski poinformował, że od kilku dni w terenie pracują również wydelegowani pracownicy jego firmy.

 

Bezpłatnie materiały budowlane przeznacza również firma Solbet z Solca Kujawskiego.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica