Jesteś tutaj: Home

Już nie tylko Rytel, ale pojawiają się apele o pomoc gminie Sośno

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 20 sierpień 2017 18:09

W ostatnim czasie pojawiło się w przestrzeni publicznej wiele głosów o sytuacji mieszkańców Sośna, gminy która w kujawsko-pomorskim najbardziej ucierpiała w wyniku huraganu. Duży wpływ na to miały relacje osób, które ogrom zniszczeń zobaczyły na własne oczy, ważny jest również apel sołectwa Rytel, o pomoc dla mieszkańców Sośna.

 

Nawałnica z nocy z 11 na 12 sierpnia okazała się szczególnie dotkliwa dla województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. W mediach ogólnopolskich dość głośno zrobiło się o Rytlu-Suszku pod Chojnicami. Poruszyło to wiele osób dobrej woli i do tego sołectwa zaczęła płynąć pomoc niemal z całego kraju. W Rytlu żywioł zniszczył dość poważnie lasy, ale jak porównamy straty dotyczące liczby mieszkań, to kilkukrotnie większe mają miejsce w gminie Sośno w powiecie sępoleńskim. Można było odnieść wrażenie, że o wspomnianym powiecie, podobnie jak chociażby tucholskim lub żnińskim Polska zapomniała.

 

W ostatnich czasie sytuacja zaczęła się jednak zmieniać. Rytel otrzymał znacznie większą pomoc niż oczekiwał, stąd też sołectwo Rytel publicznie zaapelowało o pomoc dla Sośna. Jest to niezwykle ważny gest solidarności, który ma miejsce w sytuacji kataklizmu. W sobotę w Sośnie gościła również grupa bydgoszczan, którzy mieli potrzebę pomocy poszkodowanym. Naoczny ich kontakt ze zniszczeniami sprawił, iż za pomocą Facebook-a próbują poruszyć serca mieszkańców Bydgoszczy. Dzisiaj opublikowaliśmy również relację strażaków z kruszwickiej OSP, którzy mieli okazję pracować w powiecie sępoleńskim, którzy również odczuli emocjonalnie ogrom zniszczeń jakich dokonał huragan.

 

Za pomocą grupy na Facebook-u mieszkańcy Sośna i ludzie dobrej woli starają się organizować pomoc. Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć mieszkańców Sośna, to informację o bieżących potrzebach uzyska telefonicznie w Gminnym Domu Kultury w Sośnie - 52/389 12 25, 606 232 259. Dzisiaj potrzebne są przede wszystkim materiały budowlane.

 

Pamiętajmy również o innych gminach w naszym województwie, bowiem w nich również znajdziemy wielu poszkodowanych. Weźmy chociażby przykład gminy Gostycyn, gdzie gościła wczoraj premier Beata Szydło.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica