Jesteś tutaj: Home

Dane PKW pokazują kolejny spadek populacji kujawsko-pomorskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 31 lipiec 2017 11:31

1.992.395 mieszkańców zamieszkiwało województwo kujawsko-pomorskie na dzień 30 czerwca według rejestru Państwowej Komisji Wyborczej. W porównaniu do stan na 31 marca (za I kwartał 2017 r.) odnotowano spadek o ponad 2 tys. mieszkańców.

Rejestry PKW różnią się nieco od statystyk Głównego Urzędu Statystycznego oraz Eurostatu. Urzędy statystyczne przyjęły inną metodykę, która wydaje się przedstawiać bardziej dokładne dane, ale są to dane publikowane rzadziej. Kwartalne rejestry opracowywane przez PKW pozwalają z kolei na bieżąco monitorować tendencje. Najnowsze dane Państwowej Komisji Wyborczej zbyt optymistyczne zatem nie są, bowiem tylko podkreślają tendencję wyludniania się województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Z danych Eurostat na dzień 1 stycznia 2016 roku w województwie kujawsko-pomorskim zamieszkiwało 2 mln i 62 tys. mieszkańców.

 

Powyższe dane PKW mogą nieść jednak pewne konsekwencje dla wyborów do Sejmiku Województwa. Do tej pory wybieranych było 33 radnych, jeżeli jednak na dzień 31 grudnia bieżącego roku liczba mieszkańców będzie znajdować się nadal poniżej 2 mln, to liczb wybieranych radnych spadnie do 30. Tendencja spadkowa utrzymuje się od wielu lat, stąd możemy podejrzewać, że liczba wybieranych radnych w kujawsko-pomorskim spadnie.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie