Jesteś tutaj: Home

Podwyżki akcyzy na benzynę nie będzie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 18 lipiec 2017 10:22
Podwyżki akcyzy na benzynę nie będzie Fot: Kiril Havezov

O wycofaniu się Prawa i Sprawiedliwości z ustawy, dość gorąco komentowanej w ostatnim tygodniu, poinformował za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Rząd będzie pieniędzy na Fundusz Dróg Samorządowych szukał w inny sposób, ale jak tłumaczył Kaczyński, na pewno nie będzie to dodatkowa danina płacona przez obywateli.

 

Z tej deklaracji wynika, iż projekt ustawy sygnowany również przez bydgoską posłankę Ewę Kozanecką powinien trafić do kosza. Zakładano podwyżkę akcyzy na benzynę o 20 groszy na litrze. Po doliczeniu VAT-u ceny benzyny podrożeć mogłyby o 25 groszy.

 

W ten sposób chciano uzyskać ok. 5 miliardów złotych, które miały w połowie tworzyć Fundusz Dróg Samorządowych, czyli służyć modernizacji dróg lokalnych. Ich niedoinwestowanie widzimy również w naszym regionie, w niemal każdym powiecie. Druga połowa tej kwoty miałaby trafić do funduszu budowy dróg krajowych.

 

Krajowy Fundusz Drogowy również nie jest dofinansowany – przygotowany przez poprzedni rząd program zdaniem polityków PiS-u nie miał zapewnionego finansowania, stąd też trzeba szukać dodatkowych środków. Ta kwestia powinna również interesować mieszkańców naszego regionu, bowiem do dzisiaj nie padła jednoznaczna deklaracja, iż na budowę drogi ekspresowej S-10 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem są zabezpieczone środki finansowe.