Jesteś tutaj: Home

Bydgoska delegatura UOKiK otrzymała ważne zadanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 lipiec 2017 13:30
Bydgoska delegatura UOKiK otrzymała ważne zadanie Fot: K-PUW

Od wczoraj obowiązuje nowa ustawa o przeciwdziałaniu wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Główną rolę w przeciwdziałaniu patologicznym zjawiskom odgrywać będzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rolę wiodącą w kraju odgrywać będzie delegatura UOKiK w Bydgoszczy.

- Przewaga kontraktowa występuje, jeżeli między odbiorcą i nabywcą istnieje znaczna dysproporcja w potencjale ekonomicznym i jednocześnie słabsza ze stron nie ma wystarczających możliwości sprzedaży lub kupna produktów rolnych lub spożywczych od innych przedsiębiorców – wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał, który w środę gościł w Bydgoszczy.

 

UOKiK ma przeciwdziałać takim zjawiskom jak uzależnianie zawarcia umowy od spełnienia dodatkowych świadczeń czy bezpodstawne wydłużanie terminów płatności za dostarczone produkty. Ustawa będzie zatem chronić głównie mały biznes i rolników indywidualnych. Jeżeli uda się udowodnić nieuczciwe praktyki, to UOKiK będzie mógł nałożyć na danego przedsiębiorcę karę nawet w wysokości 3% rocznego obrotu.

 

Województwo kujawsko-pomorskie jest typowo rolnicze, stąd też tego typu problemy są doskonale znane Delegaturze UOKiK w Bydgoszczy. Z racji posiadanych już doświadczeń, bydgoska delegatura będzie rozpatrywać wszelkie tego typu sprawy jakie pojawią się w Polsce.