Jesteś tutaj: Home

PKP rusza z ważną dla nas inwestycją

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 04 lipiec 2017 00:46

Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 201 łączącej Bydgoszcz z portem w Gdyni (dawnej Magistrali Węglowej) będzie jedną z kluczowych dla naszego regionu inwestycji infrastrukturalnych. PKP PLK ogłosiło właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na odcinku Maksymilianowo – Trójmiasto.

Linia nr 201 będzie modernizowana przy wsparciu Unii Europejskiej. Celem tego projektu jest poprawienie dostępności portów trójmiejskich. Będzie to zgodnie z transportowym rządowym masterplanem główna linia dedykowana przewozom towarowym.

 

Zatem nie bez powodu radni wojewódzcy Roman Jasiakiewicz i Andrzej Walkowiak wskazują tą inwestycję za bardzo ważną dla Bydgoszczy, bowiem otwierającą nam szansę dla stania się ważnym w Polsce węzłem multimodalnym w bliskiej współpracy w Gdańsku i Gdyni.

 

Zwycięzca tego przetargu będzie miał 6,5 roku na opracowanie dokumentacji technicznej oraz na nadzór autorski nad modernizacją szlaku oraz jego elektryfikacją. Oznacza to, iż w tym okresie będą musiały zostać również przeprowadzone prace remontowe na szlaku i wybudowana sieć trakcyjna. Dość duża inwestycja będzie przeprowadzona w samym Maksymilianowie (gmina Osielsko), gdzie powstać ma docelowo dwupoziomowe skrzyżowanie linii kolejowych 201 i 131.

 

Modernizacja ma przynieść efekt w postaci podniesienia prędkości dla pociągów towarowych do 120 km/h oraz pasażerskich do 140 km/h.