Jesteś tutaj: Home

Wojewoda zaniepokojony a marszałek pewny swego

Napisane przez  Ł.R. / Radio PiK Opublikowano w Regionalne czwartek, 29 czerwiec 2017 20:30

Do końca roku znacząco ma przyśpieszyć wydatkowanie funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przynajmniej tak zapowiada marszałek Piotr Całbecki. Takim optymistą w tej kwestii nie jest już jednak wojewoda.

 

Swoje obawy dotyczące niskiego zaawansowania wydatkowania funduszy unijnych przez województwo kujawsko-pomorskie, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wyraził 12 czerwca na antenie Radia PiK w ramach ,,Rozmowy Dnia” - Jesteśmy jednym z ostatnich województwa jeżeli chodzi o poziom wykorzystania środków unijnych. Na koniec roku to było jak się nie mylę około 4% podpisanych umów, gdy w województwie pomorskim będzie to 42%.

 

Do tej audycji nawiązał podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radny Roman Jasiakiewicz, który oczekiwał wyjaśnień ze strony Zarządu Województwa - My realizujemy nasz plan wydatkowania funduszy unijnych zgodnie z naszym harmonogramem. Harmonogram jest inny dla wszystkich programów operacyjnych w Polsce – każdy ma swoje tempo. My mamy takie jako mamy – tłumaczył się marszałek Piotr Całbecki - Przyśpieszenie wyraźne nas czeka do końca roku. Jest taki plan, aby wszystkie konkursy zostały już ogłoszone.

 

Całbecki zapowiedział, że wskaźnik o którym mówił wojewoda wkrótce ma osiągnąć okolice 25-29%.

 

Niepokój wojewody dotyczył również współpracy samorządów w ramach ZIT bydgosko-toruńskiego - Takim niedobrym przykładem, że coś jest nie tak są kwestie ZIT. Nawet w przypadku, kiedy leżą pieniądze na stole ta współpraca nie układa się dobrze i istnieje zagrożenie, że chociaż część tych środków może zostać odebranych przez Unię Europejską.

 

Bogdanowicz przypomniał, że chodzi tutaj o 166 mln euro.

 

Według marszałka Całbeckiego, w kwestii ZIT również nie ma powodów do obaw - Czy należy się niepokoić o tempo wdrażania ZIT-u? Uważam, że nie, bo przypomnijmy sobie, że ten ZIT był w dość trudnych warunkach negocjowany i podpisany dosłownie w ostatnim możliwym terminie i z tego powodu wystąpiło opóźnienie.

 

W opinii marszałka województwa - Partnerzy, którzy zawarli porozumienie ZIT pracują w sposób harmonijny.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica