Jesteś tutaj: Home

,,W procesji mówimy do Chrystusa: Zostań z nami”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne czwartek, 15 czerwiec 2017 15:22
,,W procesji mówimy do Chrystusa: Zostań z nami” Fot: MojaKruszwica.pl

Dzisiaj przypada uroczystość Bożego Ciała, w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W miastach, miasteczkach i we wsiach odbywają się procesje mające podkreśla żywą obecność zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa wśród nas. Żywe świadectwo wiary dali dzisiaj również mieszkańcy Kujaw.

Święto Bożego Ciała w Kościele katolickim funkcjonuje od XVIII wieku za sprawą ustanowienia go przez papieża Urbana VI. Jego geneza sięga objawień jakie uzyskała bł. Juliana Cornillon w wieku szesnastu lat. Chrystus miał oczekiwać od niej ustanowienia święta Eucharystii tuż po uroczystości Świętej Trójcy.

 

Były papież Benedykt XVI często mówiąc o Bożym Ciele nawiązywał do Wielkiego Czwartku przed Wielkanocą, czyli święta ustanowienia Eucharystii.

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa — Corpus Domini — jest nierozłącznie związana z Wielkim Czwartkiem, z Mszą św. in Caena Domini, w czasie której uroczyście celebruje się ustanowienie Eucharystii – mówił Benedykt XVI w homilii wygłoszonej w 2011 roku podczas uroczystości w Lateranie - Podczas gdy w wielkoczwartkowy wieczór przeżywamy na nowo tajemnicę Chrystusa, który daje się nam w łamanym chlebie i nalewanym winie, dzisiaj, w uroczystość Bożego Ciała ta sama tajemnica jest ukazywana, aby lud Boży ją adorował i nad nią medytował, a Przenajświętszy Sakrament jest niesiony w procesji ulicami miast i wiosek dla pokazania, że zmartwychwstały Chrystus idzie pośród nas i nas prowadzi ku królestwu niebieskiemu.

 


 

Boże Ciało w Kruszwicy

 

W roku 2009 z kolei Benedykt XVI mówiąc o procesji będącej stałym elementem uroczystości Bożego Ciała w sposób następujący - Drodzy bracia i siostry, jak każdego roku, po zakończeniu Mszy św. odbędzie się tradycyjna procesja eucharystyczna, i modlitwą oraz śpiewem będziemy zgodnie zanosić prośby do Pana obecnego w konsekrowanej hostii. Powiemy Mu w imieniu całego miasta: Zostań z nami, Jezu, uczyń nam dar z siebie i daj nam chleba, który jest pokarmem na życie wieczne! Uwolnij ten świat od trucizny zła, od przemocy i nienawiści, która skaża sumienia, oczyść go mocą swej miłosiernej miłości. A Ty, Maryjo, która przez całe swoje życie byłaś Niewiastą «eucharystyczną», pomóż nam podążać razem ku niebieskiej mecie, karmiąc się Ciałem i Krwią Chrystusa — Chlebem życia wiecznego i lekarstwem Bożej nieśmiertelności. Amen!

 

Dzisiaj na Kujawach tłumy wiernych uczestniczyło w procesjach, które organizowane były w ramach wspólnot parafialnych. Bardzo wielu wiernych brało udział w uroczystościach odbywających się w Kruszwicy, które przeszły przez  całe miasto. W sposób szczególny kruszwiczanie eksponowali motyw 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: