Jesteś tutaj: Home

Turystyczny obraz województwa kujawsko-pomorskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 20 maj 2017 00:44
Tężnie w Inowrocławiu Tężnie w Inowrocławiu

Z roku na rok w województwie kujawsko-pomorskim przybywa turystów. Kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane za rok 2016, które pozwalają zobrazować dynamikę przyrostu turystów w oparciu o informację o liczbie udzielonych noclegów. Nie ma bowiem narzędzi, które pozwoliłyby oszacować kilkugodzinnych wizyt w danym mieście.

 

W roku 2016 z usług noclegowych w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało ponad 1 mln 193 tys. osób. Porównując te dane z rokiem 2015 mamy wzrost o ponad 137 tys. W ubiegłym roku udzielono ponad 3 mln 910 tys. noclegów – oznacza to, że średni pobyt w naszym województwie trwał więcej niż trzy noclegi.

 

Ponad 120,5 tys. turystów stanowili goście zagraniczni – tutaj notujemy wzrost w stosunku do roku 2015 o ponad 15 tys. Udzielono im prawie 283 tys. noclegów, co świadczy, iż średni pobyt gościa zagranicznego stanowił nieco ponad 2 noclegi. Z tych 120,5 tys. zagranicznych turystów, aż 89,3 tys. stanowili obywatele Unii Europejskiej. Największą rzeszę stanowili Niemcy – prawie 35 tys. (wzrost o niecałe 5 tys. w stosunku do roku 2015), na drugim miejscu znaleźli się Brytyjczycy z liczbą ponad 9 tys. turystów. Dużo odwiedziło nas też Francuzów – ponad 7 tys. Jeżeli chodzi o gości spoza UE najwięcej było Ukraińców – 6,2 tys. (dość spory wzrost, bowiem w roku 2015 było uch tylko ok. 3,5 tys.), drudzy byli Amerykanie – niecałe 6 tys. (również dość duży wzrost z 4,3 tys. w roku 2015). Na trzecim miejscu uplasowali się zaś Rosjanie, którzy we wcześniejszych latach stanowili najpopularniejszych turystów spoza UE. Z ciekawostek wskazać należy, że odwiedziło nas 921 Japończyków i 909 Chińczyków.

 

Jeżeli chodzi już o konkretne miasta to najpopularniejszy był ponownie Toruń, który odwiedziło ponad 346 tys. turystów (więcej niż liczba mieszkańców), z tego ponad 54 tys. zagranicznych. Druga Bydgoszcz przyciągnęła ponad 191 tys. gości, z tego blisko 40 tys. zagranicznych. Szerzej o turystyce w Bydgoszczy pisaliśmy - Turyści zagraniczni przyjeżdżają do nas coraz chętniej

 

Trzecie miejsce zajął powiat aleksandrowski (znajduje się w nim uzdrowisko w Ciechocinku) z ponad 148 tys. turystów, z tego niespełna 4 tys. zagranicznych. Skorzystali oni z ponad 1,3 mln noclegów, co jest lepszym wynikiem od Bydgoszczy i Torunia razem wziętych. Taka jest jednak specyfika miejscowości uzdrowiskowych, gdzie pobyt kuracjusza jest kilkudniowy. W powiecie inowrocławski, gdzie również działają uzdrowiska zawitało ponad 65 tys. turystów, z tego 2599 zagranicznych. Skorzystali oni z ponad 622 tys. noclegów.

 

Wspomnież należy, iż również Samorząd Województwa we współpracy z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną i lokalnymi organizacjami, podejmuje prace na rzecz zdefiniowania marki turystycznej naszego województwa. Na zakończenie tych prac przyjdzie nam jednak nieco poczekać.