Jesteś tutaj: Home

Dzisiaj świętują muzealnicy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 18 maj 2017 00:12
Dzisiaj świętują muzealnicy Fot: Paweł Zielke

Od 1977 roku dzień 18 maja obchodzony jest jak Międzynarodowy Dzień Muzeów. Od kilku lat w łączności z tą datą organizowana jest Europejska Noc Muzeów, która w Bydgoszczy obchodzona będzie w sobotę (20 maja). Hasło przewodnie dla całej Europy to - Muzea i kontrowersja. Wypowiedzieć niewypowiedziane w muzeach.

Międzynarodowy Dzień Muzeów został ustanowiony w 28 maja 1977 roku w Moskwie przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Przyjęto wówczas dewizę- Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami.

 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje łącznie 38 muzeów (wraz z oddziałami) – dane za rok 2015. W tym też roku na 1 tys. mieszkańców naszego województwa zanotowano 500 zwiedzających. Ta tendencja z roku na rok jest coraz wyższa. Najpopularniejsze dla zwiedzających w województwie kujawsko-pomorskim są muzea historyczne, na drugim miejscu znajdują się archeologiczne.

 

W sobotę podczas Europejskiej Nocy Muzeów będzie można bezpłatnie odwiedzić większość ekspozycji – My zawsze wypowiadamy w muzeach to co jest niewypowiedziane. Nawiązujemy do przeszłości – mówią o niej przedmioty i wystawy. Jesteśmy medium pomiędzy teraźniejszością i przeszłością – nawiązuje do hasła przewodniego dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy Michał Woźniak, które koordynuje noc muzealną w Bydgoszczy. Szerzej o przygotowywanym wydarzeniu pisaliśmy – Oczekując na kolejną Europejską Noc Muzeów

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?