Jesteś tutaj: Home

Firmy mniej inwestują

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 19 kwiecień 2017 00:16

W roku 2016 polskie firmy na inwestycje przeznaczyły zaledwie 88,5% kwoty z roku wcześniejszego. Mamy zatem po trzech latach do czynienia po raz pierwszy od trzech lat ze zmniejszeniem nakładów inwestycyjnych. Do ogona stawki zaliczają się firmy mające swoją siedzibę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapewnia, że w bieżącym roku spodziewać możemy się dużego wzrostu inwestycji publicznych, co odczują również w swoich wynikach finansowych przedsiębiorstwa. Ekspercki gospodarczy przyczyny spowolnienia upatrują w zamrożeniu funduszy unijnych na inwestycje. Wszystko wskazuje na to, że już w bieżącym roku popłynie strumień pieniędzy – chociażby w samym naszym regionie realizowana będzie budowa drogi ekspresowej S-5 na kilku odcinkach, w Bydgoszczy zaś ruszą prace budowlane przy poszerzaniu ulicy Grunwaldzkiej oraz realizacji II etapu Trasy Uniwersyteckiej. Zyska na pewno zatem branża budowlana – Bydgoszcz również zamawia już teraz w PESA nowoczesne tramwaje, co również powinno wpłynąć na zyski tego przedsiębiorstwa oraz firm z nim kooperujących.

 

W 2016 roku tylko w 4 województwach odnotowano wyższe nakłady inwestycyjne niż w roku 2015 (źródło danych: Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej województw autorstwa GUS) – były one co prawda minimalnie wyższe – mowa o województwach: podlaskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim oraz śląskim. Stawkę zamykają województwa: zachodniopomorskie i niestety kujawsko-pomorskie. Ze wskaźnikiem poziomu 73,3% inwestycji w stosunku do roku 2015, zajęliśmy przedostatnie informacje.

 

Mniejsze nakłady inwestycyjne sprawiły, iż wynik ekonomiczny przedsiębiorstw się poprawił. Wskaźnik rentowności przedsiębiorstw niefinasowanych dla kraju wyniósł 4,2% - województwo kujawsko-pomorskie uplasowało się w grupie z przedziału 4,5 – 5,4%. Oznacza to, że był on u nas wyższy niż w skali kraju.

 

Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące nakładów inwestycyjnych opracował w oparciu o wskaźniki osiągane przez przedsiębiorstwa zatrudniające przynajmniej 50 pracowników.