Jesteś tutaj: Home

Minister rolnictwa gościł na Kujawach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 13 marzec 2017 17:28

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się dzisiaj konferencja poświęcona rozwojowi terenów wiejskich. Gościł na niej minister Krzysztof Jurgiel, który uważa, że ostatni rok był bardzo dobrym okresem dla polskiej wsi o czym świadczyć ma rekordowa wartość eksportu zagranicznego. Konferencja miała służyć również wypracowaniu strategii dla rozwoju kujawsko-pomorskiego rolnictwa.

 

- Duża część dochodu w województwie kujawsko-pomorskim to jest właśnie rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy, dlatego m.in. funkcjonuje zespół rolny przy wojewodzie, który rozwiązywał i rozwiązuje wiele problemów – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który następnie ministrowi Jurgielowi podziękował, w sposób szczególny, za wsparcie jakie udzielił resort w ubiegłym roku kujawsko-pomorskim rolnikom, którzy ucierpieli w wyniku wystąpienia zjawiska przezimowanie.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi obecnie spotkania terenowe w województwach. Wizyta ministra Krzysztofa Jurgiela w Bydgoszczy była siódmym z rzędu tego typu spotkaniem.

 

- Moim celem jest to, aby w tym zespole o którym mówił wojewoda, wyłoniła się grupa programowa – wyjaśniał minister Krzysztof Jurgiel - Ich zadaniem będzie wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi wypracowanie dla województwa programu rozwoju obszarów wiejskich.

 

Minister zaznaczał również, że rok 2016 był bardzo dobrym z punktu widzenia zagranicznej wymiany handlowej - Jeżeli chodzi o eksport promocja była bardzo skuteczna, w sumie Polska ma dostęp do 72 rynków rolnych i eksport w ubiegłym roku wyniósł 24 mld euro, czyli najwięcej w historii od 1990 roku. Import wyniósł 17 mln euro, czyli nadwyżka sięgnęła 7 mld euro.