Jesteś tutaj: Home

Papież Franciszek: Każde życie, które napotkamy, jest darem

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 01 marzec 2017 12:45
Papież Franciszek: Każde życie, które napotkamy, jest darem Fot: Fczarnowski / Wikipedia

Dzisiaj katolicy rozpoczynają Wielki Post, 40 dniowy okres pokuty przed Wielkanocą. Zgodnie z obrzędami tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty. W niedzielę okres postu rozpoczęli prawosławni.

 

W słowach kierowanych do wiernych z okazji Środy Popielcowej papież Franciszek nawiązuje do Ewangelii św. Łukasza - Łazarz uczy nas, że druga osoba jest darem. Właściwa relacja z ludźmi polega na uznaniu z wdzięcznością ich wartości. Również ubogi przy bramie bogacza nie jest irytującą przeszkodą, ale wezwaniem do pokuty i przemiany swojego życia. Pierwszą zachętą jaką kieruje ta przypowieść jest wezwanie do otwarcia drzwi naszego serca na drugą osobę, ponieważ każdy człowiek jest darem, czy jest to ktoś nam bliski, czy też obcy biedak. Wielki Post jest czasem sprzyjającym otwarciu drzwi każdemu potrzebującemu i rozpoznaniu w nim, czy też w niej, oblicza Chrystusa.

 

W dalszej części swoich rozważań papież podkreśla - Każdy z nas spotyka ich na swojej drodze. Każde życie, które napotykamy, jest darem i zasługuje na akceptację, szacunek, miłość. Słowo Boże pomaga nam otworzyć nasze oczy, aby przyjąć życie i je umiłować, zwłaszcza gdy jest słabe. By jednak móc to uczynić, trzeba potraktować poważnie także to, co Ewangelia mówi nam o bogaczu.