Jesteś tutaj: Home

Znaleźli dla Torunia dodatkowe pieniądze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 28 luty 2017 11:26
Znaleźli dla Torunia dodatkowe pieniądze Fot: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Wczoraj na konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju poinformowano o zwiększeniu dofinansowania niektórych projektów drogowych na terenie miast z POIiŚ. Beneficjentem tej dobrej znajomości stał się Toruń, który otrzyma wyższe dofinansowanie niż wynikało to z pierwotnej listy rankingowej.

- Przyznanie zwiększonego dofinansowania na modernizację drogi krajowej nr 91 w Toruniu to kolejna dobra wiadomość – mówił obecny na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz - Długo oczekiwana modernizacja jednej ze strategicznych dróg w regionie jest szansą na nowe inwestycje i nowe miejsca pracy dla Torunia i regionu. Przebudowany odcinek zapewni lepsze połączenie z terenami inwestycyjnymi Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego a w przyszłości bezpośrednie połączenie z autostradą A1.

 

Mowa o ulicy Łódzkiej, która łączy przeprawę mostową z Trasą Średnicową Podgórza. Modernizacja tej drogi ma usprawnić komunikację z autostradą A1 i planowaną drogą ekspresową S-10. Odcinek liczy ok. 2,8 km.

 

Toruń w konkursie zajął 14 miejsce na 16 z uwzględnionym dofinasnowaniem, przez co uzyskał dotację tylko na poziomie 27% wartości wydatków kwalifikowanych, czyli nieco ponad 10 mln zł. Dzięki wczorajszej dobrej wiadomości poziom dofinansowania wzrośnie do 85%, co daje dodatkowe ponad 20 mln zł dotacji unijnej.

 

Zwiększenie dofinansowania z POIiŚ było możliwe z powodu oszczędności w innych projektach. W konferencji prasowej w resorcie rozwoju obecna była również wiceminister edukacji narodowej Marzena Drab (szefowa PiS w okręgu toruńsko-włocławskim) i wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewski.

 

Z tego samego konkursu Bydgoszcz otrzyma ponad 113 mln zł dofinansowania na modernizację ulicy Grunwaldzkiej pomiędzy Węzłem Zachodnim i planowanym węzłem drogi ekspresowej S-5 w Pawłówku. Wniosek Bydgoszczy znalazł się jednak bardzo wysoko na liście rankingowej – na 6 pozycji.