Jesteś tutaj: Home

To już IV lata Portalu Kujawskiego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 07 grudzień 2016 00:32

Dokładnie urodziny Portal Kujawski obchodził w październiku. Wiele ważnych tematów jakie pojawiało się wówczas na naszych łamach sprawiło, że dopiero teraz pozwalam sobie na krótkie podsumowanie, a tak naprawdę rozliczenie się przed Państwem z naszej działalności.

Od samego początku nasze zainteresowanie kierowaliśmy nie tylko do Bydgoszczy ale również regionu inowrocławskiego czyli Kujaw Zachodnich oraz Krajny i Pałuk. Patrząc z punktu widzenia dziejowego jest to kulturowo bogaty region, co z chęcią piszę w jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski. Cały czas brakuje mu jednak integracji, dopiero na dniach bowiem zarejestrowano Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz, które ma był płaszczyzną współpracy samorządowej, choć obszar jego działania pozostaje nadal zawężony – nie ma współpracy chociażby z Inowrocławiem, który polityznie podąża zupełnie inną drogą.

 

Od samego początku istnienia Portalu Kujawskiego staraliśmy się być rzecznikiem interesów tego obszaru, który politycznie był przez długi czas marginalizowany. Widać tę marginalizację doskonale w przebiegu sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, gdzie bardzo często głos z Bydgoszczy i zachodniej części województwa jest ignorowany. Od dwóch lat jako jedyne medium z zachodniej części województwa prowadzimy relacje z obrad samorządu wojewódzkiego, dzięki czemu nasi czytelnicy mają wzgląd w jaki sposób zapadają najważniejsze w województwie decyzje. Traktujemy to jako ważny element naszej misji. Również prowadzimy stały monitoring prac polskiego i europejskiego parlamentu pod kątem wpływu podejmowanych decyzji na nasz region. Rzetelne informowanie jest dla nas priorytetem stąd nie szukamy sensacji pozwalających na krótkotrwałe poprawienie oglądalności jak chociażby wypadki, o których po 2-3 dniach mało kto pamięta. Zdarzeniami drogowymi zajmujemy się tylko, gdy ma to służyć analizie poziomu bezpieczeństwa w danym miejscu.

 

Przez te cztery lata wspieraliśmy wiele inicjatyw, które wcześniej nie miały szansy przebić się do szerszej świadomości. Na początku naszej działalności była to inicjatywy rewitalizacji linii kolejowej nr 356 do Kcyni. Dużo uwagi poświęcamy też lepszej komunikacji Inowrocławia z Bydgoszczą. W ostatnim czasie pozwoliliśmy zaistnieć koncepcji utworzenia węzła multimodalnego w Bydgoszczy w oparciu o hub przeładunkowy dla trójmiejskich portów.

 

Staramy się wspierać obywatelskość, stąd też duży nacisk kładziemy na przejrzystość funkcjonowania życia publicznego. Interweniowaliśmy zawsze, gdy samorządy miały problemy z respektowaniem elementarnych zasad demokracji.

 

W listopadzie przyszło nam współorganizować wizytę węgierskiej delegacji w Bydgoszczy, podczas obchodów wydarzeń z listopada 1956 roku. Pozwoliło to na wpisanie bydgoskich uroczystości w obchodzony decyzją parlamentów obu narodów Rok Solidarności Polsko-Węgierskiej. W bieżącym roku poświęcaliśmy również dużo uwagi kultowi Henryka Sienkiewicza (jego rok obchodzimy decyzją Sejmu) w Bydgoszczy, którego pierwszy na ziemiach Polski pomnik stanął właśnie nad Brdą. Natomiast w ubiegłym roku skupiliśmy się na  postaci związanej z Inowrocławiem – wielkiemiego twórcy literackiego Janowa Kasprowicza.

 

W najbliższym czasie planujemy kilka  zmian reorganizacyjnych, które będą miały na celu zwiększenie atrakcyjności Portalu Kujawskiego. Mówiąc jednak o przyszłości, planujemy skupić się na dalszym wykonywaniu zadań, misji, o których wspomniałem powyżej.