Jesteś tutaj: Home

Ostatnie pożegnanie prymasa Glempa

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne wtorek, 29 styczeń 2013 15:32

Wczoraj zgodnie z testamentem, szczątki kardynała Józefa Glempa spoczęły w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie. W uroczystości uczestniczyło ponad 80 kardynałów i biskupów. Obecny był także prezydent Bronisław Komorowski.

 

Czujemy dziś ból i smutek, bo odchodzi od nas człowiek wielkiego autorytetu i mądrości. Ostatni z wielkich prymasów Polski – mówił w kazaniu do wiernych abp Józef Kowalczyk.

W mojej pamięci kard. Glemp pozostanie człowiekiem szczerej dobroci, którego cechowała prostota, otwartość i serdeczne oddanie sprawie Kościoła w Polsce i na świecie - napisał w telegramie kondolencyjnym papież Benedykt XVI.

 

Kondolencje wystosował także prawosławny patriarcha Cyryl - Natchniony ideą jedności uczniów Chrystusa, kardynał Glemp wniósł wielki wkład w doprowadzenie do wzajemnego zrozumienia i rozwój dobrych stosunków między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim w Polsce – czytamy - Proszę Pana i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, Zwycięzcę śmierci, o spokój duszy zmarłego i pocieszenie dla wszystkich wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, którzy ponieśli ciężką stratę.

 

W uroczystościach pogrzebowych w Warszawie uczestniczyła delegacja Miasta Inowrocławia, z prezydentem Ryszardem Brejzą na czele. To właśnie w stolicy Kujaw Zachodnich na świat przyszedł prymas Józef Glemp, w tym mieście funkcjonuje także instytut jego imienia.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: