Jesteś tutaj: Home

Ministerstwo Kultury zaniepokojone dominacją niemieckiego kapitału medialnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 03 grudzień 2016 19:16

Express Bydgoski i Gazeta Pomorska zależne są od niemieckiej grupy Verlagsgruppe Passau. W Polsce funkcjonują w ramach podległego Verlagsgruppe Polska Presse. Swój niepokój wobec tej sytuacji wyraził w ostatnim tygodniu wiceminister Kultury Jarosław Sellin.

 

Na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu wiceminister Jarosław Sellin podkreślał, iż kapitał ma narodowość, a co za tym obecna na rynku mediów sytuacja jest problematyczna, dlatego resort planuje podjąć działania na rzecz zwiększenia pluralizmu własnościowego mediów w Polsce.

 

- Najbardziej bulwersująco wygląda sytuacja na rynku dzienników i czasopism regionalnych. Zdecydowanie największa liczba tytułów o największym nakładzie wydawana jest przez grupę PolskaPress, która jest częścią niemieckiej grupy medialnej Verlagsgruppe Passau. Wydaje ona 10 dzienników regionalnych w 15 województwach – mówił wiceminister Jarosław Sellin. Przedstawiciel ministerstwa kultury wyczytuje następnie wszystkie tytuły grupy PolskaPresse, w tym Gazetę Pomorską i Express Bydgoski.

 

Podczas posiedzenia komisji odczytano również raport Europejskiego Federacji Dziennikarzy (ponad 200 tys. członków w 29 krajach Europy) -,,Obcy kapitał w 3/4 niemiecki opanował 85% rynku w Europie Środkowej, w tym ponad 50% rynku prasowego. Stary monopol państwa totalitarnego został w Europie Środkowej zmieniony na monopol obcego kapitału, gdzie niemieccy właściciele gazet w Polsce, Czechach i na Węgrzech próbują narzucać swój zgodny z interesem narodowym punkt widzenia. To wielkie zagrożenie dla niezależnego dziennikarstwa i wolności myśli”.

 

Dużo lepiej wygląda już sytuacja na rynku dzienników ogólnopolskich i tygodników opiniotwórczych. Jak wyjaśniał Jarosław Sellin w przypadku dzienników wśród 10 wydawanych tytułów mamy dwa zależne od obcego kapitału - ,,Fakt” szwajcarsko-niemieckiej grupie (obecnie dziennik o największym nakładzie) oraz znacznie mniej popularny ,,Puls Biznesu” szwedzkiej grupy. Wśród tygodników dominuje zdecydowanie kapitał Polski – najpopularniejsza jest Angora (wydawcy Gazety Wyborczej) oraz katolicki Gość Niedzielny.