Jesteś tutaj: Home

Za dwa tygodnie wejdzie w życie nowy rozkład PKP

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 27 listopad 2016 00:00

Dokładnie od niedzieli 11 grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład kolejowy na rok 2017. Obejmuje on szereg korekt godzinowych dotyczących odjazdów pociągów, ale również kilka istotniejszych zmian dla naszego regionu.

Liczba połączeń z Warszawą pozostanie bez zmian (11), część z nich będzie obsługiwana jednak starszymi wagonami z przedziałami, które zastąpią Flirty Newagu. Przewoźnik PKP Intercity tłumaczy to potrzebą zwiększenia liczby miejsc w pociągach, w których podróżuje najwięcej podróżnych. Nadal ostatni pociąg z Warszawy Centralnej do Bydgoszczy będzie wyjeżdżał o godzinie 20:30.

 

Do Krakowa nadal będą kursować dwa pociągi dziennie – pociąg poranny z godziny 5:24, zostanie przeniesiony na 11:00. Bez większych zmian pozostanie pociąg nocny z Bydgoszczy. Jeden pociąg więcej pojedzie natomiast do Poznania – dziennie 14 par, z tego 3 obsługiwane przez pociągi osobowe Przewozów Regionalnych. Więcej pociągów kursować będzie również do Trójmiasta. Nadal w okresie turystycznym będą funkcjonować pociągi bezpośrednie do Zakopanego i Jastrzębiej Góry. Planowane są również sezonowe pociągi do Kudowy Zdroju.

 

Nowością jeżeli chodzi o Przewozy Regionalne będzie kilka bezpośrednich pociągów z Bydgoszczy do Włocławka, jeden z pociągów dojedzie nawet do Kutna w województwie łódzkim. Co prawda przez Włocławek i Kutno jeździ większość pociągów pośpiesznych z Bydgoszczy, to jednak taryfa PKP Intercity jest znacznie wyższa od Przewozów Regionalnych, co z kolei ma duże znaczenie dla osób dojeżdżających codziennie do pracy. Do Włocławka z Bydgoszczy będzie jeździć bezpośrednio pięć pociągów Przewozów Regionalnych.

 

Udało się również skoordynować cztery bezpośrednie pociągi osobowe dziennie z Nakła nad Notecią do Torunia (przez Bydgoszcz). Co w praktyce umożliwi przejazd pociągiem przez Bydgoszcz w osi zachód – wschód. Dwa z tych pociągów podają dalej do Jabłonowa Pomorskiego, w tym jeden przez Olsztyn do Iławy.

 

Pociągi do Grudziądza (dwie pary z Bydgoszczy) będą nadal jeździć dłuższą trasą przez Chełmżę. Tego problemu nie udało się rozwiązać Samorządowi Województwa.

 

Bliżej wejścia w życie nowego rozkładu jazdy, będziemy przybliżać na naszych łamach najważniejsze zmiany dla poszczególnych miast regionu.