Jesteś tutaj: Home

Arriva złożyła najtańsze oferty – przetarg unieważniono

Napisane przez  Ł.R. / Rynek Kolejowy Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 28 styczeń 2013 15:24

W przetargu na obsługę zelektryfikowanych połączeń kolejowych, w 2 z 3 regionów kujawsko-pomorskiego, najniższą ofertę złożyła firma Arriva. Zdaniem Urzędu Marszałkowskiego to i tak jest za drogo, dlatego przetarg będzie unieważniony.

Lepsze oferty Arriva złożyła w regionie bydgoskim i toruńskim (połączenia: Kutno – Toruń; Toruń – województwo warmińsko-mazurskie; województwo wielkopolskie – Bydgoszcz; Bydgoszcz – województwo pomorskie). Dotychczasowy przewoźnik Przewozy Regionalne tańszą ofertę złożyły tylko w regionie inowrocławskim (Bydgoszcz – Inowrocław; województwo wielkopolskie – Inowrocław - Toruń).

 

Obsługa połączenia Bydgoszcz – Toruń ma zostać wyłoniona w dodatkowym przetargu. Jednak jak uważają władze wojewódzkie, gdyby województwo podpisało umowy na wyżej wymienione połączenia, to nie starczyło by środków na obsługę BiT City. Stąd też zdecydowano się unieważnić przetarg.

 

Decyzja ta dziwi mocno władze Arrivy, gdyż ten przewoźnik złożył o kilka procent tańszą ofertę, niż koszty jakie województwo pokrywa dzisiaj, co w skali roku dało by milionowe oszczędności. Prywatny przewoźnik w kolejnym przetargu nie wystartuje, Przewozy Regionalne jako jedyny uczestnik postępowania przetargowego będą mogły nieco zawyżyć ofertę. Arriva nie wyklucza jednak zaskarżenia decyzji o unieważnieniu przetargu.

 

Obecnie Arriva obsługuje w kujawsko-pomorskim trasy bez elektryfikacji (Bydgoszcz – Tuchola – Chojnice; Bydgoszcz – Chełmża - Toruń).

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica