Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWażna dla lotniczej Bydgoszczy rocznica

Ważna dla lotniczej Bydgoszczy rocznica

Napisane przez  PopieramBydgoszcz.pl Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 maj 2016 10:24

26 maja 1916 roku bydgoski magistrat wydzierżawił niemieckim władzom wojskowym. Rozpoczęła się budowa infrastruktury lotniczej. W tym roku przypada zatem stulecie bydgoskiego lotniska.

Początki bydgoskiego lotniska to rok 1916, gdy niemieckie dowództwo wojskowe uznało za potrzebne rozwijanie potencjału wojskowego poprzez budowę bazy lotniczej w Bydgoszczy. Sam plan pojawił się co prawda już w 1911 roku, ale jego realizacja miała miejsce dopiero po wybuchu I wojny światowej.

 

W liście z 8 marca Ministerstwo Wojny w Berlinie zwróciło się do władz Bydgoszczy z poleceniem wykupu 120-hektarów ziemi na potrzeby lotniska. Wytypowano pod ten cel tereny położone po południowej stronie szosy szubińskiej, czyli m.in. dzisiejsze Zakłady Lotnicze nr 2. Odkupów ziemi dokonano na przełomie marca i kwietnia. Dość szczegółowo te działania opisuje w XIX Tomie Kroniki Bydgoskiej Arkadiusz Kaliński. Z jego opracowania dowiadujemy się, że bydgoski magistrat płacił około 2,5 tys. marek za hektar ziemi. Wykupiony teren dniu 26 maja 1916 roku wydzierżawiono niemieckim władzom wojskowym. Na przełomie 1916 i 1917 roku powstawała zabudowa powierzchni hangarów. Powstawały one w kształt podkowy, ograniczone od zachodu linią kolejową Bydgoszcz – Inowrocław. Później Niemcy wybudowali również od strony północnej infrastrukturę koszarową na potrzeby stacjonującego na lotnisku garnizonu.

 

Więcej na łamach PopieramBydgoszcz.plStu lecie bydgoskiego lotniska

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu