Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKs. Kneblewski: Bydgoszcz ma piękną duszę

Ks. Kneblewski: Bydgoszcz ma piękną duszę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 30 kwiecień 2016 23:49

W sobotę Mszę Świętą w nadzwyczajnym rycie rzymskim, w intencji Bydgoszczy i jej mieszkańców, celebrował ks. Roman Kneblewski. Była to część obchodów jubileuszu 670-lecia praw miejskich.

 

Podczas homilii ks. Kneblewski wspomniał, iż Bydgoszcz była zawsze wierna kościołowi katolickiemu, miasto nie ulegało herezjom protestanckich. Warto wspomnieć, że w sąsiednim Toruniu był okres, w którym dominował luteranizm. Dopiero protestantyzm w Bydgoszczy rozwinął się w okresie zaborów, gdy miasto skolonizowali Niemcy.

 

Kapłan podkreślał również, że Bydgoszcz jest piękna z powodu muzyki. Wspominał okres, gdy w II Rzeczypospolitej przyjeżdżali nad Brdę goście, tylko po to, aby móc posłuchać pięknej muzyki. Stąd też możemy mówić o pięknej duszy miasta.

 

 

Nadzwyczajny ryt rzymski, zwany również Mszą Wszechczasów, jest formą liturgiczną, która stosowana była w XIV wieku, gdy król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Władca ten urodził się dokładnie 30 kwietnia 1310 roku na Kujawach, stąd też Msza Święta przypadła w rocznicę jego urodzin.

 

W uroczystości udział wzięli radni: Grażyna Szabelska i Bogdan Dzakanowski.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu