Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz stanie w opozycji do rządu Beaty Szydło?

Bydgoszcz stanie w opozycji do rządu Beaty Szydło?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 kwiecień 2016 17:24

Niemal pewne jest, że jutrzejsza sesja Rady Miasta Bydgoszczy rozpocznie się od politycznej awantury, którą znamy z relacji sejmowych. Koalicja PO – SLD Lewica Razem będzie chciała, aby Rada Miasta przyjęła stanowisko, w którym staje w konflikcie pomiędzy rządem i Trybunałem Konstytucyjnym, po jednej ze stron.

 Jak ustaliliśmy główny zapis proponowanego projektu stanowiska ma brzmieć - Rada Miasta Bydgoszczy zaleca Prezydentowi Miasta Bydgoszczy, aby wszystkie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, również te, które nie zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, uwzględniane były w działalności Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz innych miejskich jednostek.

 

Podobne stanowiska przyjęły już samorządy Warszawy i Łodzi, gdzie podobnie jak w Bydgoszczy rządzi Platforma Obywatelska. Spór o Trybunał Konstytucyjny trwa od początku nowej kadencji parlamentu. Zwolennicy PiS uważają, że rząd postępuje właściwie, przy okazji postulując o potrzebę ograniczenia roli TK, jak to ma miejsce również w europejskich krajach. Z kolei przeciwnicy rządu uważają, że takie działanie jest zagrożeniem dla demokracji i powołują się chociażby na ostatnią dyrektywę Parlamentu Europejskiego, która negatywnie ocenia sytuację prawną w Polsce. Zdania Polaków są w tej sprawie dość mocno podzielone.

 

W ostatnim czasie najwięcej uwagi poświęcane jest wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, który negatywnie ocenił przyjętą przez Sejm ustawę o TK. Wyrok ten nie został jednak przez rząd opublikowany w dzienniku urzędowym, czego domaga się od rządu opozycja.

 

Na temat sporu wokół TK można by się rozpisywać szeroko. Środowe głosowanie będzie miało przede wszystkim wymiar polityczny i ewentualne przyjęcie stanowiska (na co się arytmetycznie zanosi) oznaczać będzie stanięcie Bydgoszczy po stronie Trybunały Konstytucyjnego w tym sporze.

 

Warto żeby samorządowcy zastanowili się, czy angażowanie Miasta Bydgoszczy w krajową politykę, nie zaszkodzi miastu w zabieganiu o duże inwestycje i projekty prorozwojowe.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu