Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek w relacjach z Bydgoszczą preferuje metodę sporu

Marszałek w relacjach z Bydgoszczą preferuje metodę sporu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 24 kwiecień 2016 19:28

Wydawać mogło się, że po unieważnieniu przez Sąd Administracyjny niekorzystnej dla Bydgoszczy sejmikowej uchwały krajobrazowej samorząd wojewódzki i miejski usiądzie przy stole, w celu wypracowania zadowalającego obie strony kompromisu. Na razie się jednak na to nie zanosi, gdyż marszałek prosi Sejmik Województwa o zgodę, na możliwość złożenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosku o kasację wyroku.

Decyzja o ewentualnym skierowaniu wniosku o kasację do NSA ma zostać podjęta w poniedziałek przez Sejmik Województwa. Zarząd Województwa postuluje do radnych o wyrażenie zgody na złożenie wniosku kasacyjnego wobec wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 7 marca. Jak pokazuje praktyka głosować, Sejmik Województwa w większości powinien poprzeć taki sposób procedowania.

 

7 marca WSA orzekł, że uchwała Sejmiku Województwa z dnia 24 sierpnia 2015 roku w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Zalewu Koronowskiego, z powodu niezgodności z prawem zostanie uchylona. Uchwała krytykowana była przez władze Bydgoszczy, gdyż utrudniała realizację prac budowlanych w bliskiej odległości zbiorników wodnych. Szczególnie narażeni na jej zapisy są mieszkańcy dzielnic położonych tuż nad Brdą – Smukały i Opławca.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

 • Celtowie mogli być na Kujawach już w III w. p.n.e. Przełomowe odkrycie archeologów na dnie jeziora

  Rytualne stanowisko Celtów odkryli w jednym z kujawskich jezior archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie badań podwodnych odnaleziono kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali. Jak skomentował dla PAP dziekan Wydziału Archeologii UW i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej prof. Bartosz Kontny, odkrycie jest niezwykle ważne.

Wiadomości z regionu