Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW ścisłym centrum powróci opłata handlowa. Ma to pomóc chronić krajobraz

W ścisłym centrum powróci opłata handlowa. Ma to pomóc chronić krajobraz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 kwiecień 2016 14:18

Od nowego roku została zniesiona opłata targowa. Ratusz uznał, że wpływy są niskie, zaś pobieranie należności wywołuje niekiedy duże problemy organizacyjne. Od czerwca w śródmieściu najprawdopodobniej opłata ma powrócić, a potencjalni kupcy będą musieli zapłacić bardzo dużo.

Na najbliższą sesję Rady Miasta Bydgoszczy prezydent przygotował uchwałę, która wprowadzi w strefie śródmiejskiej opłatę targową w wysokości 500 zł dziennie. Cena wydaje się zaporowa, stąd też można się domyśleć, że celem ratusza jest pozbycie się psujących estetykę centrum miasta kupców. Zresztą w samym uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać, że jej przyjęcie pozwoli uporządkować przestrzeń publiczną w ścisłym centrum miasta.

 

Przygotowana przez służby prezydenta uchwała zakłada jednak pewne ważne wyjątki. Z opłaty targowej zwolniony będzie handel odbywający się w ramach imprez sportowych lub kulturalnych w obrębie ul. Długiej, Jatki, Wyspy Młyńskiej i Starego Runku. Do wyjątków zwolnionych z opłaty będzie należeć również sprzedaż wyrobów artystycznych, rękodzieła, żywności tradycyjnej i produktów regionalnych. Podobnie wyglądać będzie sprzedać kwiatów, warzyw i owoców. Zwolniony z opłaty targowej będzie również obszar hali targowej oraz znajdującego się obok niej targowiska w okolicy Placu Kościeleckich.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu