Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWażni goście z Ukrainy będą przyglądać się jak funkcjonuje Bydgoszcz

Ważni goście z Ukrainy będą przyglądać się jak funkcjonuje Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 kwiecień 2016 17:34

W środę w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym rozpocznie się Forum Polsko-Ukraińskie. Nad Brdę przyjadą merowie ukraińskich miast, wicemerowie, ukrainscy parlamentarzyści oraz konsul generalny Ukrainy w Polsce Łew Zacharczyszyn. Do Bydgoszczy przyjadą oni przede wszystkim uczyć się od nas.

 

- Jesteśmy liderem w zakresie infrastruktury komunalnej – mówił o dokonaniach Bydgoszczy prezydent Rafał Bruski – Chcemy się pochwalić i pomóc im przygotować się do przygotowania dużych projektów.

 

Bydgoszcz będzie się chwalić inwestycjami wodociągowymi, gospodarką odpadami, w tym kompleksem ProNatury, ale również rozwiązaniami komunikacyjnymi. Goście z Ukrainy zobaczą otwartą kilka miesięcy temu linie tramwajową do Fordonu oraz zapoznają się z działaniem Inteligentnych Systemów Transportowych.

 

- 15 lat temu przygotowywaliśmy się my do inwestycji i jeździliśmy na zachód, do Anglii i do Niemiec. Dzisiaj my chcemy pokazać to co osiągnęliśmy innym – powiedział prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Stanisław Drzewiecki – Początki były tragiczne, podobne do tego co ma miejsce dzisiaj na Ukrainie. Oczyszczaliśmy tylko 25% ścieków, woda nie nadawała się do picia.

 

Drzewiecki wspomina czasy, gdy Brda i Kanał Bydgoski były jednym wielkim ściekiem.

 

Ujęcie wody na Czyżkówku

 

Organizatorem konferencji jest ProNatura, która uruchomiła pod koniec ubiegłego roku kompleks przekształcania odpadów w energie cieplną i elektryczną. Jak przyznaje prezes Konrad Mikołajski, Bydgoszcz była prekursorem tak wielkiej inwestycji w Polsce – Byliśmy wzorem dla innych miast. To do nas przyjeżdżali goście z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Szczecina.

 

W programie Forum Polsko-Ukraińskiego jest również wizyta w zakładach PESA Bydgoszcz. Samorządowcy z Ukrainy będą mogli zapoznać się z produkowanym nad Brdą taborem, co może skutkować w niedalekiej przyszłości zamówieniami zza wschodniej granicy.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu