Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDaleka droga przed nami w przekonywaniu parlamentarzystów do utworzenia Uniwersytetu Medycznego

Daleka droga przed nami w przekonywaniu parlamentarzystów do utworzenia Uniwersytetu Medycznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 kwiecień 2016 11:37

Za nami prezentacja obywatelskiego projektu inicjatywy obywatelskiej utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy oraz debata klubowa nad nim. Za inicjatywą popartą przez ponad 160 tys. mieszkańców opowiedzieli się przedstawiciele klubów PSL i Kukiz15. Pozostałe kluby nie chciały zabierać jednoznacznego stanowiska, za to jest consensus co do tego, iż projekt powinien być dalej procedowany w komisjach sejmowych.

 

Najdłuższe wystąpienie miał poseł Zbigniew Pawłowicz, który występował jednak w roli przedstawiciela komitetu obywatelskiego. Przedstawił on argumentację, która przedstawiana była w lokalnych dyskusjach. Głównie Pawłowicz zmierzał do tego, że pod rządami UMK Collegium Medicum nie rozwija się jak powinno. Krytykował przy tym stanowczo politykę UMK również wobec bydgoskich szpitali.

 

- Collegium Medicum zajmuje ostatnie miejsce wśród uczelni medycznych. Z roku na rok ten dystans się zwiększa. Brak jest pozytywnych efektów włączenia Collegium Medicum w struktury UMK – tłumaczył Pawłowicz.

 

Zdaniem Pawłowicza utworzenie Uniwersytetu Medycznego gwarantuje rozwój bazy dydaktycznej, co pozwoli zwiększyć liczbę kształconych studentów, a dzisiaj służba zdrowia coraz bardziej odczuwa braki kadrowe – Będzie możliwe zwiększenie bazy dydaktycznej, co deklaruje obecny dzisiaj prezydent Bydgoszczy i Rada Miasta.

 

Debacie przysłuchiwali się na miejscu w Sejmie poza wspomnianym prezydentem Rafałem Bruskim, również trójka radnych wojewódzkich: Dorota Jakuta, Roman Jasiakiewicz i Maciej Świątkowski (pracownik Collegium Medicum), radni miejscy, działacze Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i Metropolii Bydgoskiej.

 

Marszałek Sejmu zarządził, iż w ramach debaty odbędą się 5-minutowe wystąpienia klubowe. Prawo i Sprawiedliwość reprezentował poseł Włodzimierz Bernacki związany z Krakowem - Stoi przede mną trudne zadanie – nawiązał do emocji bydgsko-toruńskich. Merytorycznie popierał on argumenty wicepremiera Jarosława Gowina, iż wyłączenie nowej uczelni ze struktur UMK jest przeciwne polityce konsolidacyjnej rządu. Bernacki zapowiedział jednak, że PiS popiera dalsze prace w komisjach nad projektem. Warto wspomnieć, że Pawłowicz w swoim wystąpieniu wspomniał  o planie konsolidacji uczelni.

 

 

Klub PO reprezentował toruński poseł Tomasz Lenz, który dość stanowczo krytykował inicjatywę obywatelską – Ten projekt jest niezgodny z prawem – argumentował – Jest on sprzeczny z interesem polskiej nauki. Zdaniem PO, pomimo krytyki Lenza, projekt ten powinien być dalej procedowany w komisjach.

 

Reprezentująca klub Kukiz 15 Barbara Chrobak wyraziła duże zrozumienie dla tej inicjatywy obywatelskiej, ale jednoznacznie nie sprawiała wrażenia przekonanej do potrzeby utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Nowoczesną reprezentowała dwójka posłów, którzy podzielili się czasem wystąpienia. Pierw głos zabrał poseł Michał Stasiński z Bydgoszczy, który jednoznacznie popierał inicjatywę, podkreślając, że w roku 2004 włączając bydgoską uczelnie medyczną w struktury UMK popełniono błąd – Trzeba go naprawić. Głos po nim zabrała toruńska posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która miała już zdanie odwrotne.

 

Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentował Eugeniusz Kłopotek, który pierw przypomniał jakim wysiłkiem bydgoszczan utworzono pierw uniwersytet medyczny – Rok 2004 to pewien strach o przyszłość uczelni, a z drugiej strony zabiegi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, aby przejąć uczelnie, w celu podwyższenia własnego prestiżu.

 

Kłopotek nawoływał do kompromisu bydgosko-toruńskiego w tej sprawie. W jego opinii powinien powstać Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy, zaś przyszłościowo powinniśmy dążyć do utworzenia wraz z UKW i UTP dużego bydgoskiego uniwersytetu. W ramach UMK powinien powstać natomiast wydział lekarski w Toruniu.

 

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu