Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUlgi w gospodarce odpadami nie dla rodzin wielodzietnych

Ulgi w gospodarce odpadami nie dla rodzin wielodzietnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 28 listopad 2015 00:20

Pod koniec poprzedniej kadencji parlament przyjął nowelizację prawa, która pozwala w sposób szczególny traktować duże rodziny przy ustalaniu wysokości opłat za gospodarkę odpadami. Każdy samorząd będzie decydował jednak o tym, czy z tej otwartej furtki skorzysta. Bydgoszcz tego raczej nie uczyni.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, gdy dyskutowano nad ustaleniem wysokości stawek za odbiór śmieci od mieszkańca, o potrzebie wprowadzenia ulg dla rodzin wielodzietnych (posiadających Bydgoską Kartę Rodzina 3+ ) mówił radny lewicy Ireneusz Nitkiewicz. Z jego inicjatywy radni przyjęli nawet intencyjny wniosek, aby w przyszłości Bydgoska Karta Rodzina 3+ uprawniała do płacenia niższych opłat za gospodarkę odpadami.

 

Wniosek intencyjny nie ma jednak mocy sprawczej, a prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski mówi wprost, że nie widzi możliwości wprowadzenia takich ulg. Jak tłumaczył pytany o tę kwestię na konferencji prasowej, wymagałoby to zmiany filozofii pobierania opłat – dzisiaj właściciele nieruchomości rozliczają się płacąc stawkę o konkretnej liczby mieszkańców, więc trzeba by przejść na system wnoszenia opłat od gospodarstwa domowego, tak jak ma to miejsce chociażby w Inowrocławiu. Zdaniem prezydenta obecny system jest dla Bydgoszczy jednak najbardziej korzystny i nie planuje od niego odchodzić, przez co podnoszony postulat mający wesprzeć duże rodziny, nie będzie mógł być wdrożony.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu