Jesteś tutaj: HomeBydgoszczByć może Bydgoszcz będzie musiała oddać UE ponad 92 mln zł

Być może Bydgoszcz będzie musiała oddać UE ponad 92 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 listopad 2015 07:00

Od 1 stycznia most łączący ulicę Powstańców Wielkopolskich z ulicą Wojska Polskiego uzyska status drogi wojewódzkiej. Zmiana własności tej drogi publicznej ma pozwolić uzyskać dotację na dalszą rozbudowę tego traktu w kierunku alei Jana Pawła II. Niesie ona jednak też ryzyko, że Unia Europejska zażąda zwrotu pieniędzy które już uzyskaliśmy, czyli 92,8 mln zł plus odsetki.

Most Uniwersytecki został wybudowany przy wsparciu środkami unijnymi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Głównym celem projektu było połączenie ulicy Powstańców Wielkopolskich ze Wzgórzem Wolności. W ramach tego zadania wykonano też inne inwestycje, jak przebudowa torowisk tramwajowych, czy budowa ścieżek rowerowych. Wartość całego projektu to 218,4 mln zł.

 

Jednym ze wskaźników do osiągnięcia przy tej inwestycji miało być wybudowanie 1,58 km dróg powiatowych. Rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 narzuca obowiązek trwałości wskaźników projektu, który wynosi 5 lat. Po namowach jednego z wicemarszałków zdecydowano, że od 1 stycznia odcinek pomiędzy ulicami Powstańców Wielkopolskich i Wojska Polskiego będzie miał status drogi wojewódzkiej, czyli jej właścicielem nie będzie już Miasto Bydgoszcz ale Samorząd Województwa. Nasuwa się obawa, że Unia Europejska może nie uznać trwałości tego projektu i wezwać Bydgoszcz do zwrotu dotacji, co będzie poważnym uszczerbkiem dla budżetu miasta.

 

Nie udało nam się odnaleźć jednoznacznych orzeczeń dla tego typu przypadków. Osoby zajmujące się funduszami unijnymi nie kryją jednak obaw, co do prawidłowego rozliczenia inwestycji w tym stanie prawnym.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu