Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFrancuscy oficerowie zdobywają cenne umiejętności na niespokojne czasy

Francuscy oficerowie zdobywają cenne umiejętności na niespokojne czasy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 listopad 2015 17:03

Od kilku dni w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy Francuski Korpus Szybkiego Reagowania prowadzi ćwiczenia Citadel Bonus 15, których scenariusz odbywa się w fikcyjnym scenariuszu. Oficerowie przyznają jednak, że zdobywane umiejętności mogą okazać się bardzo cenne w przypadku realnych działań bojowych, do których w dzisiejszej rzeczywistości trzeba być przygotowanym.

 

Francuski Korpus Szybkiego Reagowania (RRC-FR) jest wielonarodową jednostką NATO, której siedziba mieści się twierdzi we francuskim Lille.

 

Citadel Base 15 to kolejne ćwiczenia osadzone w fikcyjnym scenariuszu, który oparty jest o realne położenie geograficzne w Afryce północno-wschodniej. Fikcyjne państwo Tytan skonfliktowane jest ze swoimi dwoma sąsiadami Kamon i Stellaria, na dodatek chaos polityczny panuje w położonym za wschodnią granicą państwie Petraceros, przez co z tej strony mogą przenikać niebezpieczni terroryści. Tytan o wsparcie poprosił za pośrednictwem ONZ NATO. W pierwszych ćwiczeniach Citadel Kleber trenowano m.in. zabezpieczenie granicy z państwem Petraceros.

 

- Chce powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni, że możemy gościć w Bydgoszczy na tym ćwiczeniu. Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci i muszę powiedzieć, że obiekt spełnia wszelkie wymogi, które stawialiśmy, abyśmy mogli z pełnym powodzeniem przeprowadzić nasze ćwiczenia – przyznaje dowódca RRC-FR, niemiecki generał Andreas Berg.

 

Podczas obecnego szkolenia Citadel Bonus ćwiczona jest m.in. kordynacja sił naziemnych z lotnictwem, co jak przyznają osoby biorące udział w szkoleniu jest dużym wyzwaniem.

 

- Operacja w ramach której tutaj ćwiczymy, nie polega tylko na tym, aby skoordynować siły naziemne, marynarkę i lotnictwo, ale musimy uwzględnić także wszystkich innych aktorów. Są to elementy których wcześniej nie ćwiczyliśmy, jest tutaj wiele nowości – wyjaśnia gen. Berg - Ćwiczenie które się odbywa jest wiele szerszym od tych w których braliśmy udział wcześniej. Wymaga od nas dużo większej odpowiedzialności, ponieważ ćwiczymy sami, nad nami jest tylko Mons w Belgii. Jesteśmy praktycznie odpowiedzialni za prawie wszystko sami.

 


Mapa teatru działań

 

Ćwiczenia dotyczą zatem także zakresu współpracy z władzami, z lokalną policją, czy też mediami, co dla francuskiego korpusu jest nowością.

 

Szef Sztabu Generalnego RRC-FR gen. Eric Recule przyznaje, że być może niedługo korpus będzie musiał wykonać w realnej rzeczywistości – Na świecie jest obecnie wiele punktów zapalnych – przyznaje gem. Recule.

 

W Citadel Bonus uczestniczą także oficerowie z Kanady, Holandii, Dani i Stanów Zjednoczonych, wykonujący zadania na niższych szczeblach dowodzenia. Wielonarodowe ćwiczenia mają ułatwić integracje.

 

Kanadyjscy oficerowie

 

Jednym z celów Citadel Bonus jest przygotowanie się do ćwiczeń Citadel Javeli, które odbędą się w przyszłym roku. Niewykluczone, że wówczas dowódcy zdecydują się do scenariusza ćwiczenia włączyć element interwencji zbrojnej.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu