Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz rozpoczyna marsz ku metropolii

Bydgoszcz rozpoczyna marsz ku metropolii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 listopad 2015 19:23

W poniedziałek prezydent Rafał Bruski zorganizował spotkanie z parlamentarzystami oraz radnymi województwa na temat utworzenia metropolii bydgoskiej. Było to spotkanie zamknięte dla mediów. Jak udało nam się ustalić, było to niezobowiązujące spotkanie wstępne.

Prezydent Rafał Bruski przedstawił swojego pełnomocnika ds. metropolii którym został były poseł Łukasz Krupa. Podczas spotkania omówiono ustawę o związkach metropolitarnych, jakie ona niesie korzyści, ale też wymogi oraz niebezpieczeństwa.

 

Prezydent chciał wybadać przy tej okazji nastroje parlamentarzystów. Przybyli posłowie wyrazili chęć pracy ponad podziałami politycznymi. Rozważano różne warianty tworzenia metropolii od 500 do 700 tys. mieszkańców. Pojawiła się kwestia włączenia Inowrocławia, do czego wyrażono jednak pewien sceptycyzm, choć nie powiedziano jednoznacznie nie. Większość uczestników była zdania, że budowanie metropolii powinniśmy zacząć w ramach tzw. Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 

Na dzisiejszym spotkaniu poruszono kwestię organizacji transportu. Transport miałby być główną płaszczyzną współpracy w ramach związku metropolitarnego. Dyskutowano także o projektach transportowych.

 

W spotkaniu udział wzięły niektóre organizacje społeczne w tym TMMB i Metropolia Bydgoska.

 

Planowane są kolejne spotkania, które odbywać miałyby się z udziałem przedstawicieli samorządów, które tworzyć miałyby metropolię.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu