Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProponujemy kandydata do Narodowej Rady Rozwoju

Proponujemy kandydata do Narodowej Rady Rozwoju

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 listopad 2015 18:05

16 października prezydent Andrzej Duda powołał Narodową Radę Rozwoju, która ma pełnić rolę zespołu doradczego. W Bydgoszczy niepokój budzi powołanie do niej marszałka województwa Piotra Całbeckiego, którego wizja samorządowa jest rozbieżna z aspiracjami ósmego co do wielkości miasta w Polsce. Formuła Narodowej Rady Rozwoju jest otwarta, zatem warto, aby do prezydenta Dudy docierał także głos z Bydgoszczy.

W naszej opinii dobrą przeciwwagą dla marszałka Piotra Całbeckiego w zespole ,,Samorząd, polityka spójności”, byłby doświadczony samorządowiec, obecnie radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz.

 

W latach 1998-2002 Roman Jasiakiewicz pełnił funkcję prezydenta Bydgoszczy. W latach 2010-2014 był przewodniczącym Rady Miasta Bydgoszczy. Ten okres wiele osób zapamiętało jako otworzenie się bydgoskiego samorządu na obywateli. Od roku wykonuje mandat radnego województwa, starając się godnie reprezentować mieszkańców Ziemi Bydgoskiej.

 

Jasiakiewicz wielokrotnie publicznie mówił o potrzebie zrewidowania prawa samorządowego. Wyrażał wiele sugestii w tym kierunku, stąd też mógłby wnieść do NRR przydatny wkład merytoryczny.

 

Przed tygodniem poseł Tomasz Latos zapowiedział, że będzie dążył do równowagi w Narodowej Radzie Rozwoju. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby skierowanie do tego gremium przedstawiciela Bydgoszczy ponad podziałami politycznymi.

 

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

 • Celtowie mogli być na Kujawach już w III w. p.n.e. Przełomowe odkrycie archeologów na dnie jeziora

  Rytualne stanowisko Celtów odkryli w jednym z kujawskich jezior archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie badań podwodnych odnaleziono kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali. Jak skomentował dla PAP dziekan Wydziału Archeologii UW i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej prof. Bartosz Kontny, odkrycie jest niezwykle ważne.

Wiadomości z regionu