Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent wnioskuje o specjalne obrady poświęcone drogom osiedlowym

Prezydent wnioskuje o specjalne obrady poświęcone drogom osiedlowym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 listopad 2015 15:00

Najprawdopodobniej w przyszły poniedziałek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bydgoszczy, na której radni zdecydować mieliby zdecydować wstępnie ile pieniędzy w roku 2016 przeznaczy miasto na utwardzanie dróg osiedlowych oraz na zasadzie jakich kryteriów miałyby być one typowane. O sesję wnioskuje prezydent Rafał Bruski.

Latem radni zobowiązali prezydenta, aby najpóźniej w listopadzie przedstawił im założenia koncepcji utwardzania dróg osiedlowych w mieście, którą na wniosek radnych powinien wykonać.

 

- Próbując w jak najlepszy sposób wywiązać się ze swojego zadania chce zwołać nadzwyczajną sesję – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski.

 

Prezydent przedstawił dzisiaj swoje założenia dla opracowania rankingu dróg osiedlowych, który określałby kolejność realizowania inwestycji. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej szacuje, że w Bydgoszczy do utwardzenia jest 176 km dróg osiedlowych. Mamy do czynienia z pięcioma kryteriami:

-Roku nadania statusu drogi publicznej. Najwięcej punktów otrzymają tutaj drogi sprzed 1987 roku, gdzie mieszkańcy czekają najdłużej

-Liczby mieszkańców. Najwyżej punktowane będą drogi gruntowe przy których mieszka ponad 150 osób.

-Występowania zagrożenia powodziowego.

-Ważności drogi. Dodatkowe punkty otrzymają drogi, które zbierają ruch z dróg o mniejszym znaczeniu.

-Stanu utwardzenia dróg na danym osiedlu. Drogi na osiedlach, gdzie występują największe zaniedbania w utwardzaniu dróg, otrzymają dodatkowe punkty.

 

Na razie bez konkretnych kwot

Prezydent Rafał Bruski nie przedstawił jednak konkretnej propozycji, ile pieniędzy chciałby na te zadania przeznaczyć w przyszłym roku.

 

- To radni decydują jakie pozycje znajdą się w budżecie – wyjaśnił prezydent Bruski.

 

Kilka tygodni temu Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła obywatelską uchwałę, która zobowiązuje prezydenta do wydatkowania na utwardzanie dróg osiedlowych przynajmniej 35 mln zł rocznie. Prezydent Rafał Bruski stwierdził dzisiaj, że w jego opinii jest ona niezgodna z prawem, dlatego nie widzi potrzeby stosowania się do niej.

 

Reprezentujący wnioskodawców tego obywatelskiego projektu radny Bogdan Dzakanowski się z tą opinią nie zgadza, jego zdaniem większych uchybień prawnych nie stwierdziła zarówno wojewoda oraz Regionalna Izba Obrachunkowa, badający tę uchwałę. Dyskusja wokół tej spornej kwestii zapewne będzie miała miejsce na poniedziałkowej sesji.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

 • Celtowie mogli być na Kujawach już w III w. p.n.e. Przełomowe odkrycie archeologów na dnie jeziora

  Rytualne stanowisko Celtów odkryli w jednym z kujawskich jezior archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie badań podwodnych odnaleziono kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali. Jak skomentował dla PAP dziekan Wydziału Archeologii UW i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej prof. Bartosz Kontny, odkrycie jest niezwykle ważne.

Wiadomości z regionu