Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPawłowicz i Piotrowska zbierają podpisy o Uniwersytet Medyczny

Pawłowicz i Piotrowska zbierają podpisy o Uniwersytet Medyczny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 wrzesień 2015 19:49

Dzisiaj swoją działalność zaangażował komitet obywatelski na rzecz utworzenia Uniwersytetu Medycznego im. Ludwiga Rydygiera w Bydgoszczy. Miałaby być to zupełnie nowa uczelnia, która zostałaby powołana na mocy ustawy, pod którą zbierane są podpisy – potrzeba ich 100 tys.

 

Zupełnie przypadkiem wyszło akurat, że inicjatywa wystartowała w okresie kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu, a na konferencji inaugurującej znajdowały się materiały wyborcze Pawłowicza i Piotrowskiej. Zbigniewa Pawłowicz zapowiedział, że projekt ustawy już jest i potrzeba zebrać pod nim tylko 100 tys. podpisów. Wyraził on nadzieję, że inicjatywę poprą także torunianie (obecnie Collegium Medicum podlega pod toruński UMK) i w ten sposób pokażą, że chcą współpracę z Bydgoszczą budować w zgodzie.

 

Jak tłumaczył Pawłowicz, ustawa powołałaby nową uczelnie, zatem nie będzie potrzebna zgoda senatu UMK w Toruniu.

 

Zaapelował on do wszystkich bydgoskich środowisk o wspólne działanie na rzecz tej idei. Uzyskał już wsparcie prezesa Metropolii Bydgoskiej i Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

 

- Dużo zależeć będzie od tego, kto będzie zasiadał w przyszłym parlamencie – podkreślił jednak Pawłowicz.

 

Istnieje co prawda szybsza droga, aby projekt trafił do Sejmu – poparcie przez przynajmniej 15 posłów. Radny wojewódzki Zbigniew Pawłowicz pytany, czy nie lepiej pójść tą drogą stwierdził tylko, że nie jest on adresatem takiego zapytania, gdyż nie pełni mandatu poselskiego.

 

- Nikt nie prosił mnie o poparcie tej ustawy – przyznaje zdziwiony inicjatywą poseł Tomasz Latos z PiS, który jest przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia – Przepisy na zgłoszenie takiej inicjatywy pozwalają od roku, dziwi mnie dlaczego zgłoszono ją dopiero teraz. Na dodatek minister Teresa Piotrowska mając tak silną pozycje w rządzie mogłaby bez problemu przeforsować tę sprawę, gdyby chciała.

 

O wsparcie tej inicjatywy nie poproszono także posła Piotra Króla z PiS, który dowiedział się o tym, że jest napisany projekt ustawy od nas.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu